Jak dbać o zęby dziecka – 4 zasady

zęby dziecka
Wprowadzanie do codziennych nawyków dziecka odpowiedniej higieny jamy ustnej zwiększa szanse na zdrowe zęby przez całe życie. Jak często maluch powinien myć zęby i kiedy warto zabrać go pierwszy raz do dentysty?
/ 22.12.2016 11:18
zęby dziecka

ZASADA 1. Dbaj o mleczaki

Istnieje przeświadczenie, że o zęby mleczne nie trzeba ani dbać ani ich leczyć. W rzeczywistości ich kondycja może mieć wpływ na stan jamy ustnej w przyszłości.

Wraz z pojawieniem się pierwszych zębów mlecznych w domu powinny pojawić się szczoteczki zaprojektowane specjalnie dla najmłodszych. Niektóre szczoteczki są odpowiednio wyprofilowane do małej buzi, a włosie bardzo delikatne. Pierwsza, mała, kolorowa szczoteczka, poprzez zabawę przyzwyczaja dziecko do nawyku czyszczenia zębów wyjaśnia lek. dent. Paulina Wojas, ekspert marki Jordan współpracujący z Fundacją Wiewiórki Julii.

ZASADA 2. Ucz dziecko, jak czyścić zęby             

Wraz z nabieraniem sprawności manualnej, maluchy zaczynają samodzielnie czyścić zęby. Początkowo na zasadzie zabawy, by z czasem wyrobić prawidłową technikę szczotkowania. U małych dzieci zaleca się szczotkowanie metodą ruchów okrężnych, dwa razy dziennie z użyciem pasty zawierającej fluor.

Zdarza się, że rodzice napotykają na opór ze strony maluchów – wtedy mycie zębów najlepiej przemienić w ciekawą zabawę czy zaangażować starsze rodzeństwo, które da dobry przykład. Ciekawym pomysłem jest wykorzystanie szczoteczek, które posiadają drobne gadżety takie jak klepsydrę, która pozwala odmierzyć odpowiedni czas poświęcony na umycie ząbków, ozdobny uchwyt z przyssawką do przymocowania na lustrze czy wisiorek.

ZASADA 3. Odwiedzamy dentystę

Próchnica zębów niesie za sobą poważne konsekwencje. Regularne wizyty u dentysty pozwalają uniknąć rozwoju próchnicy lub zaradzić jej we wczesnym stadium. Oswajają też dziecko w kontaktach  ze stomatologiem, dzięki czemu w starszym wieku nie będzie unikać regularnych przeglądów.

Pierwsza wizyta adaptacyjna u dentysty powinna odbyć się, gdy dziecko ma około 18 miesięcy. Jest ważna nie tylko dla dziecka, lecz także dla rodzica,  dla którego jest świetną okazją do poszerzenia wiedzy w zakresie profilaktyki, zdrowej diety i zabiegów higienicznych. Jak często należy odwiedzać dentystę?  

– Częstotliwość wizyt kontrolnych u stomatologa jest indywidualna dla każdego pacjenta i uzależniona od ryzyka próchnicy – mówi Paulina Wojas. U wszystkich dzieci powinno się oszacować ryzyko choroby próchnicowej, które opiera się na dotychczasowej historii próchnicy, obecnym stanie uzębienia, wywiadzie rodzinnym, analizie diety oraz higieny jamy ustnej, a także towarzyszących schorzeniach ogólnych.              
 

ZASADA 4. Stosujemy zdrową dietę

Istotny wpływ na zdrowie zębów mają również zbilansowane posiłki. Z uwagi na prawidłowe kształtowanie się zgryzu, pokarmy powinny zachęcać do żucia, które pobudza kości szczęk do wzrostu.   

Cukier powinien być spożywany z głównym posiłkiem, na koniec którego podajemy dziecku jedzenie obojętne dla zębów.  Do soków należy podchodzić ostrożnie (zwłaszcza cytrusowych), warto też   wyeliminować z diety najmłodszych wysokosłodzone napoje gazowane, ponieważ powodują one erozję szkliwa. By zęby były zdrowe, w diecie dziecka trzeba uwzględnić też pełnowartościowe białko. Niedobór tego ważnego składnika powoduje zniekształcenia zębów i zaburza  prawidłowy wzorzec wyrzynania.  

10 przykazań zdrowych ząbków dziecka!
Jak dbać o zęby dziecka?
Jak jedzenie wpływa na rozwój zgryzu u dziecka?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA