Jak dbać o żyły - jak uniknąć żylaków fot. Fotolia

Jak dbać o żyły - 5 prostych sposobów jak uniknąć żylaków

Chciałabyś jak najdłużej cieszyć się pięknymi, zdrowymi nogami bez żylaków i pajączków? Te proste rady pomogą ci ich uniknąć!
Marta Wilczkowska / 10.07.2014 07:00
Jak dbać o żyły - jak uniknąć żylaków fot. Fotolia
Siedzący tryb życia, nadwaga, zła dieta i brak aktywności fizycznej to główni wrogowie pięknych, zdrowych nóg (a konkretnie żył). Co zrobić, jeśli tryb pracy nie pozwala ci ograniczyć szkodliwych czynników? Poznaj 6 prostych sposobów, jak dbać o zdrowe żyły i uniknąć żylaków!


Jak dbać o żyły, by uniknąć żylaków i problemów z krążeniem?

  1. Dużo się ruszaj. Ruch wzmacnia mięśnie łydek. To ważne, bo działają one jak pompa, która wypycha zalegającą w nogach krew w stronę serca. Korzystny wpływ na krążenie ma pływanie, jazda na rowerze lub zwykłe spacery. Nie masz na to czasu? Nic straconego! Codziennie rano zrób krótką gimnastykę, wchodź schodami zamiast wjeżdżać windą, idź na spacer - twoje żyły będą ci wdzięczne!
  2. Siedź „po amerykańsku”. W ciągu dnia chociaż kilka razy po kilka minut spędzaj z nogami ułożonymi powyżej linii serca, np. ze stopami na biurku. Jeśli nie możesz (z oczywistych względów) robić tego w pracy, poleż chwilę z podniesionymi nogami po powrocie do domu. A do biura przynieś sobie podnóżek, dzięki któremu uda nie będą dociśnięte do siedzenia i przepływ krwi będzie łatwiejszy.
  3. Hartuj nogi. Rano i wieczorem omiataj je strumieniem raz ciepłej, a raz chłodnej wody. Taki masaż wodny wykonuj od stów w kierunku kolan. Możesz wzmocnić go dodatkowo peelingiem, np. z soli morskiej lub zmielonej kawy..
  4. Rób masaże. Po obudzeniu i przed snem masuj nogi dłonią od palców stóp do pachwin. Dzięki temu usprawnisz przepływ krwi i zmniejszysz ryzyko powstania żylaków i pajączków. Jeśli często dokucza ci ciężkość nóg - podczas spania wsuń pod stopy dodatkową poduszkę.
  5. Stosuj suplementy. Po konsultacji z lekarzem możesz zażywać te, które wzmacniają naczynia krwionośne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one dobrze zbilansowanej diety! Postaw na świeże, niskotłuszczowe produkty i dużą ilość warzyw i owoców. Samo zdrowie!
Czytaj też o żylakach na naszym forum medycznym.

Dowiedz się, jak zadbać o zdrowe nogi:

Na podstawie artykułu Beaty Prasałek z Poradnika Domowego

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!