Jak długo oczyszcza się macica po łyżeczkowaniu? Kiedy można wrócić do codziennych zajęć?

jak długo oczyszcza się macica po łyżeczkowaniu fot. Adobe Stock, Pixel-Shot
Zabieg łyżeczkowania macicy jest często wykonywanym zabiegiem ginekologicznym, który jest przeprowadzany w ciągu jednodniowego pobytu w szpitalu. Aby macica po zabiegu oczyściła się i zregenerowała, potrzebny jest czas. Sprawdź, jak długo trwa ten proces oraz jak szybko można wrócić do codziennych zajęć po łyżeczkowaniu macicy.
/ 30.10.2023 05:34
jak długo oczyszcza się macica po łyżeczkowaniu fot. Adobe Stock, Pixel-Shot

Spis treści:

  1. Czym jest łyżeczkowanie macicy?
  2. Jak długo oczyszcza się macica po łyżeczkowaniu?
  3. Jak szybko po łyżeczkowaniu można wrócić do codziennych zajęć?
  4. Co robić, aby macica prawidłowo oczyszczała się po łyżeczkowaniu?
  5. Niepokojące objawy po łyżeczkowaniu macicy
  6. Powikłania po łyżeczkowaniu macicy

Czym jest łyżeczkowanie macicy?

Łyżeczkowanie macicy to często wykonywany zabieg ginekologiczny, który może mieć charakter badania diagnostycznego i/lub leczniczego. Jest to zabieg wykonywany zazwyczaj w ciągu jednego dnia w warunkach szpitalnych. Trwa około 10-20 minut. Łyżeczkowanie macicy polega na usunięciu z jamy macicy pokrywającej ją tkankęendometrium, albo na pobraniu próbki do badań. Wykonuje się to narzędziami wprowadzanymi do macicy przez pochwę. Cała procedura przebiega w znieczuleniu ogólnym.

Łyżeczkowanie macicy jest wykonywane na podstawie skierowania przez lekarza ginekologa w przypadkach, gdy występują obfite krwawienia, krwawienia po menopauzie, problemy z zajściem w ciążę, w niektórych przypadkach poronień, polipów macicy oraz przy podejrzeniu ciąży pozamacicznej.

Jak długo oczyszcza się macica po łyżeczkowaniu?

Czas oczyszczania się macicy po łyżeczkowaniu może różnić się w zależności od osoby, ale na ogół trwa do 1 do 2 tygodni. W tym czasie wyściółka macicy regeneruje się, a nowa pojawia się w ciągu kilku dni. Jednak plamienia (niewielkie krwawienia) mogą występować dłużej. Po zabiegu łyżeczkowania pacjentka może odczuwać również skurcze lub bóle brzucha. 

W ciągu kilku kolejnych tygodni lub miesięcy po łyżeczkowaniu kobiecie mogą dokuczać nieregularne miesiączki. Po zabiegu bardzo ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarskich oraz zgłaszanie się na badania kontrolne zgodnie ze wskazaniami lekarza.

Aby zmniejszyć dolegliwości po łyżeczkowaniu macicy, można przyjmować leki przeciwbólowe, najlepiej paracetamol.

Jak szybko po łyżeczkowaniu macicy można wrócić do codziennych zajęć?

Po około 2-3 dniach od zabiegu łyżeczkowania macicy można powrócić do normalnych zajęćLekarz może zalecić, aby po łyżeczkowaniu przez kilka dni (lub dłużej):

  • nie używać tamponów,
  • nie stosować irygacji,
  • nie współżyć,
  • unikać podnoszenia ciężarów,
  • ograniczyć aktywność fizyczną. 

Bezpośrednio po zabiegu pacjentka może odczuwać nudności i senność po znieczuleniu. Dlatego należy zostać w szpitalu przynajmniej na kilkugodzinnej obserwacji.

Po łyżeczkowaniu często konieczne jest noszenie podpaski, ponieważ przez kilka dni może jeszcze pojawiać się niewielkie krwawienie lub plamienie.

Co zrobić, aby macica po łyżeczkowaniu szybciej się oczyściła?

Aby macica po łyżeczkowaniu szybciej i prawidłowo się oczyszczała, należy przede wszystkim stosować się do zaleceń lekarza po zabiegu. Na ogół przez 5-7 dni trzeba unikać aktywności fizycznej, dźwigania, współżycia oraz stosowania tamponów. W miarę możliwości należy odpoczywać i przyjmować regularnie płyny. Ważne jest dbanie o higienę, można brać prysznic, jednak odradza się irygacji pochwy. Po 2-3 tygodniach po zabiegu wskazana jest wizyta kontrolna u ginekologa, aby specjalista mógł ocenić, czy jama macicy prawidłowo się oczyszcza.

Niepokojące objawy po łyżeczkowaniu macicy

Niepokojące objawy po łyżeczkowaniu macicy to zbyt obfite krwawienia. Pilnie do lekarza trzeba się zgłosić, jeśli po łyżeczkowaniu wystąpią:

  • gorączka,
  • dreszcze,
  • silne bóle brzucha,
  • brzydki zapach z narządów rodnych,
  • duszność,
  • obrzęki nóg,
  • zaparcia.

Jeśli pojawią się duszność, omdlenie czy bóle w klatce piersiowej, to najlepiej wezwać karetkę pogotowia. Na szczęście w zdecydowanej większości przypadków łyżeczkowanie przebiega bez powikłań.

Łyżeczkowanie macicy – możliwe powikłania

Łyżeczkowanie macicy jest zabiegiem stosunkowo bezpiecznym, a powikłania występują rzadko. Powikłaniem łyżeczkowania macicy mogą być:

  • masywne krwawienie,
  • zakażenie bakteryjne rany,  
  • zespół Ashermana (pojawiają się blizny i zrosty zwykle po zbyt głębokim wyłyżeczkowaniu endometrium),
  • powikłania zakrzepowo-zatorowe,
  • zakażenie układu moczowego,
  • przebicie macicy (perforacja),
  • uszkodzenie okolicznych narządów,
  • przebicie ściany jelita.

Chociaż powikłania są rzadkie, lepiej każdą nieprawidłowość zgłosić lekarzowi.

Źródła:
Cooper DB, Menefee GW. Dilation and Curettage. [Updated 2023 May 7]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK568791/.

Czytaj także:
Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna: przebieg badania, wskazania do wziernikowania macicy
Objawy raka szyjki macicy. Co powinno zaniepokoić?
Polip macicy – kiedy jest złośliwy i czy może powodować niepłodność?
Histerektomia – co trzeba wiedzieć o operacji usunięcia macicy

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA