badanie usg fot. Adobe Stock

Polip endometrium – objawy, usuwanie, kiedy oznacza raka? [PORADY]

Większość polipów endometrialnych to łagodne zmiany błony śluzowej macicy, które znikają samoistnie. Niektóre z nich mogą jednak okazać się zmianami nowotworowymi. Kiedy trzeba wyciąć polip i jak się to robi?
Marta Słupska / 20.02.2019 12:54
badanie usg fot. Adobe Stock

Polip endometrium jest zmianą rozrostową błony śluzowej macicy, która zwykle nie przekracza 4-5 cm. Powstaje prawdopodobnie pod wpływem zmian hormonalnych (estrogenów) zazwyczaj u kobiet pomiędzy 30. a 50. rokiem życia. Może mieć dwie postaci:

  • uszypułkowioną (ma szypułę lub nóżkę, z której wyrasta),
  • nieuszypułkowaną, czyli polipy siedzące (ma kształt kolisty).

Kiedy polip endometrium kwalifikuje się do wycięcia i czy może oznaczać raka?

Czy polip endometrialny to rak?

Zazwyczaj polipy endometrialne są zmianami łagodnymi, które wykrywa się na badaniu USG. Bywa, że znikają wraz ze złuszczającą się wyściółką macicy. Niektóre jednak mogą okazać się mięśniakami lub zmianami nowotworowymi.

O tym, czy dany polip to rak czy niegroźna zmiana, wiadomo, gdy zostanie on pobrany do badania histopatologicznego. Niestety, polipy łagodne i złośliwe objawiają się w podobny sposób.

 Jakie objawy daje polip endometrialny?

Polipy endometrium mogą nie dawać żadnych objawów, a ich obecność wykrywana jest wówczas przypadkowo. Zdarza się jednak, że o ich pojawieniu się sygnalizują:

Czy polip endometrialny uniemożliwia zajście w ciążę?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Polipy faktycznie mogą utrudniać zajście w ciążę, wiele zależy natomiast od ich wielkości i lokalizacji. Zdarza się, że utrudniają zapłodnienie lub zagnieżdżenie się zarodka w jamie macicy.

Niestety, polipy endometrialne mogą powodować plamienia w I i II trymetrze ciąży, a te większe – nawet poronienia.

Histeroskopia, czyli usuwanie polipów

Większości polipów nie trzeba wycinać, ponieważ zwykle samoistnie się wchłaniają.

Polipy endometrialne wymagające wycięcia są duże i/lub uniemożliwiają zajście w ciążę. Usuwa się je zazwyczaj podczas histeroskopii. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym i polega na wycięciu zmiany przy użyciu specjalnych nożyczek histeroskopowych, które służą do nacięcia szypuły lub podstawy polipu.

Innym sposobem na usuwanie polipów jest łyżeczkowanie jamy macicy. Jest to jednak metoda mniej dokładna, która może skutkować niepełnym usunięciem drobnych zmian.

Warto dodać, że każdy polip powinien zostać odesłany do badania histopatologicznego – w 0,5-1% przypadków okazują się one bowiem zmianami nowotworowymi. Zdarza się tak szczególnie u kobiet w wieku 60-69 lat, które są otyłe, mają cukrzycę czy nadciśnienie.

Zobacz też:
Na czym polega łyżeczkowanie macicy?
Co mówi o tobie twoja miesiączka?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Tagi: macica, polip