Czy histerektomia (usunięcie macicy) odbiera nam kobiecość? /fot. Fotolia fot. Fotolia

Histerektomia – co oznacza usunięcie macicy dla kobiety?

Histerektomia to chirurgiczne usunięcie macicy, gdy narządy płciowe opanował nowotwór. I choć niektórym kobietom zabieg może się kojarzyć z utratą kobiecości, to ma on uratować coś bardzo cennego – życie. Jak wygląda operacja? Czy po histerektomii współżycie seksualne wciąż może sprawiać przyjemność?
/ 25.11.2011 11:16
Czy histerektomia (usunięcie macicy) odbiera nam kobiecość? /fot. Fotolia fot. Fotolia

Histerektomia – ratując życie

Histerektomia to chirurgiczne usunięcie macicy. Zabieg jest wykonywany w przypadku złośliwego nowotworu trzonu macicy, szyjki macicy, pochwy, jajowodów, jajników czy bardzo silnego krwawienia z dróg rodnych oraz silnej infekcji narządów rodnych, której nie sposób wyleczyć kuracją antybiotykową. Histerektomię stosuje się także, gdy podczas porodu nastąpi pęknięcie macicy.

Histerektomię stosuje się także przy schorzeniach, które nie zagrażają bezpośrednio życiu pacjentki – łagodne nowotwory narządów rodnych, które uciskają inne organy i powodują silne krwawienie czy zmiany przednowotworowe w błonie śluzowej macicy.

Zawsze przed operacją wycięcia macicy, kobieta może, jeżeli ma jakiekolwiek wątpliwości, skonsultować się z innymi specjalistami.

Czytaj też: Czy rak szyjki macicy wymaga operacji?

Rodzaje histerektomii

Histerektomia odbywa się poprzez nacięcie powłok brzusznych, bądź poprzez waginę. Pierwsza metoda, wybierana częściej, wiąże się z możliwością ocenienia stanu zdrowia innych narządów. Usunięcie macicy może nastąpić na trzy sposoby:

  • Histerektomia całkowita – usunięcie macicy oraz szyjki macicy, pozostawiając jajniki i jajowody. Po zabiegu kobieta wciąż ma owulację, lecz nie miesiączkuje.
  • Histerektomia całkowita z obustronnym usunięciem jajników i jajowodów.
  • Histerektomia radykalna – jest konieczna przy bardzo rozległym nowotworze. Wówczas wraz z macicą, szyjką macicy, jajnikami i jajowodami, jest usuwana górna część pochwy oraz węzły chłonne, znajdujące się przy miednicy.

Rekonwalescencja po operacji trwał około 8 tygodni, lecz nawet przez pół roku kobieta musi się oszczędzać - nie dźwigać, nie pracować ciężko fizycznie.

Powikłania po operacji

Choć zdarzają się niezmiernie rzadko, to do najczęstszych powikłań, po histerektomii zaliczamy:

  • Obfite krwawienie podczas operacji.
  • Krwiak w obrębie powłok skórnych.
  • Złe gojenie rany.
  • Uszkodzenie moczowodu, pęcherza moczowego, jelita.
  • Nieprawidłowe połączenie pęcherza z pochwą.
  • Zapalenie płuc.
  • Niedrożność jelit.

Macica = kobiecość?

Zabieg histerektomii jest kojarzony z utratą kobiecości i, co się z tym wiąże, atrakcyjności płciowej. Czy słusznie? Zabieg usunięcia macicy to zagrożenie narządów rodnych nowotworem, zagrożenie naszego życia. Decydujemy się na tę operację, aby dłużej cieszyć się dobrym zdrowiem i przeżyć długie lata w szczęściu i radości. Niektóre z nas mogą zadać sobie teraz pytanie: Ale czy to szczęście będzie jeszcze możliwe po operacji? Tak, jeżeli nie będziemy łączyć narządów płciowych z kobiecością, z atrakcyjnością. Kobiecość jest zapisana w genach, w naszym umyśle, nie w macicy. Wszelkie obawy, niepokój przed współżyciem, są spowodowane barierą psychiczną.

Smutek, łzy, zmiana nastrojów po operacji, to normalne symptomy zmian w poziomie hormonów. Histerektomia usuwa macicę, lecz dzięki niej pozbywamy się poważnego problemu zdrowotnego i przewlekłego, dokuczliwego bólu. Wciąż możemy brać życie garściami.

Polecamy: Jak usunięcie macicy wpływa na życie seksualne?

Seks po operacji

Obawy przed współżyciem po zabiegu histerektomii są całkowicie normalne. Szczera rozmowa, dzielenie się odczuciami i lękami między parterami z pewnością pomogą w przezwyciężeniu obaw i w konsumpcji nowych doznań. Kobieta może osiągnąć orgazm, nie tylko poprzez stymulację macicy i szyjki macicy. Wciąż ma łechtaczkę, wargi sromowe i pochwę z punktem G. Choć, wraz z usunięciem jajników zmniejsza się poziom androgenów – hormonów odpowiedzialnych za popęd seksualny, to można je uzupełnić lekami. Innym problemem może być suchość pochwy, ale ten możemy rozwiązać stosując żele intymne.

U niektórych kobiet po histerektomii zadowolenie z seksu zdecydowanie wzrasta.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!