Histerektomia – co trzeba wiedzieć o operacji usunięcia macicy

histerektomia fot. Adobe Stock, rh2010
Histerektomia to zabieg usunięcia macicy. Stosuje się go w leczeniu nowotworów, mięśniaków, endometriozy i innych ginekologicznych problemów zdrowotnych. Chociaż po histerektomii wiele kobiet ma obawy co do współżycia, udane życie seksualne nadal jest możliwe.
/ 03.08.2021 11:16
histerektomia fot. Adobe Stock, rh2010

Spis treści:

  1. Histerektomia – co to jest (wskazania)
  2. Rodzaje histerektomii
  3. Histerektomia – przebieg operacji
  4. Rekonwalescencja po usunięciu macicy
  5. Histerektomia – powikłania

Histerektomia – co to jest (wskazania)

Histerektomia to chirurgiczne usunięcie macicy lub jej części. Zabieg jest wykonywany w przypadku złośliwego nowotworu trzonu macicy, raka szyjki macicy, pochwy, jajowodów, raka jajnika czy bardzo silnego krwawienia z dróg rodnych oraz silnej infekcji narządów rodnych, której nie sposób wyleczyć kuracją antybiotykową. Histerektomię stosuje się także, gdy podczas porodu nastąpi pęknięcie macicy. Inne sytuacje, w których zastosowanie ma zabieg usunięcia macicy to wypadanie narządów miednicy, mięśniaki, endometrioza oraz bardzo obfite i bolesne miesiączki. 

Histerektomię stosuje się także przy schorzeniach, które nie zagrażają bezpośrednio życiu pacjentki – łagodne nowotwory narządów rodnych, które uciskają inne organy i powodują silne krwawienie czy zmiany przednowotworowe w błonie śluzowej macicy.

Zawsze przed operacją wycięcia macicy, kobieta może, jeżeli ma jakiekolwiek wątpliwości, skonsultować się z innymi specjalistami.

Przeczytaj też: Histeroskopia

Rodzaje histerektomii

Wyróżnia się kilka rodzajów histerektomii:

  • Histerektomia częściowa – usunięcie trzonu macicy z pozostawieniem szyjki macicy, jajowodów i jajników.  
  • Histerektomia całkowita – usunięcie macicy oraz szyjki macicy z pozostawieniem jajników i jajowodów. Po zabiegu kobieta wciąż ma owulację, lecz nie miesiączkuje.
  • Histerektomia całkowita z obustronnym usunięciem jajników i jajowodów.
  • Histerektomia radykalna – jest konieczna przy bardzo rozległym nowotworze. Wówczas wraz z macicą, szyjką macicy, jajnikami i jajowodami, jest usuwana górna część pochwy oraz węzły chłonne, znajdujące się przy miednicy.

Histerektomia – przebieg operacji

Przebieg operacji zależy od indywidualnej oceny pacjentki - jej wieku, stanu zdrowia, masy ciała. Histerektomia może być wykonana:

  • przez pochwę - chirurg nie musi wykonywać żadnych nacięć, dostaje się macicy przez pochwę i tą samą drogą usuwa narząd.
  • przez powłoki brzuszne (metoda klasyczna) - to poważniejsza operacja, w której chirurg rozcina brzuch w miejscu nad spojeniem łonowym,
  • laparoskopowo - zabieg wykonywany jest przez niewielki otwór w brzuchu, podczas którego wprowadza się narzędzia chirurgiczne oraz kamerę i obserwuje efekty na monitorze. W czasie zabiegu laparoskopowego macica jest cięta na mniejsze fragmenty, a następnie usuwana. 

Podczas histerektomii stosuje się zazwyczaj znieczulenie ogólne (narkozę) lub miejscowe do przestrzeni rdzenia kręgowego (inaczej przewodowe).

Operacja usunięcia macicy przez pochwę oraz za pomocą laparoskopii jest mniej inwazyjna i obarczona mniejszym ryzykiem, lecz nie zawsze możliwa. Podczas operacji z otwarciem powłok brzusznych można dokładniej zbadać operowany obszar i ewentualnie zadecydować o usunięciu dodatkowych tkanek. Dlatego taka metoda, bardziej inwazyjna, może być korzystniejsza dla pacjentki.

Rekonwalescencja po usunięciu macicy

W zależności od rodzaju zabiegu rekonwalescencja po histerektomii może trwać około 8 tygodni, a nawet przez pół roku kobieta musi się oszczędzać - nie dźwigać, nie pracować ciężko fizycznie. Bezpośrednio po operacji pacjentka powinna zostać kilka lub kilkanaście dni w szpitalu. 

Histerektomia – powikłania

Choć zdarzają się niezmiernie rzadko, to do najczęstszych powikłań po histerektomii zaliczamy:

  • obfite krwawienie podczas operacji,
  • krwiak w obrębie powłok skórnych,
  • problemy z gojeniem rany,
  • uszkodzenie moczowodu, pęcherza moczowego, jelita,
  • nieprawidłowe połączenie pęcherza z pochwą,
  • zapalenie płuc,
  • niedrożność jelit,
  • ból brzucha
  • problemy trawienne.

Po histerektomii nie można zajść w ciążę. Następuje również zatrzymanie miesiączek i jeśli zostały usunięte jajniki, rozpoczyna się menopauza. To z kolei może powodować objawy takie jak uderzenia gorąca, nocne poty i suchość pochwySmutek, płaczliwość, zmiana nastrojów po operacji, to normalne symptomy zmian w poziomie hormonów.

Histerektomia usuwa macicę, lecz dzięki niej pozbywamy się poważnego problemu zdrowotnego i przewlekłego, dokuczliwego bólu, i warto o tym pamiętać. 

Seks po operacji usunięcia macicy

Zabieg histerektomii może, ale nie musi powodować zmniejszenia przyjemności z seksu. Obawy przed współżyciem po zabiegu histerektomii są całkowicie normalne. Szczera rozmowa, dzielenie się odczuciami i lękami między partnerami, z pewnością pomogą w przezwyciężeniu obaw. Kobieta może osiągnąć orgazm po usunięciu macicy. Chociaż wraz z usunięciem jajników zmniejsza się poziom hormonów odpowiedzialnych za popęd seksualny, to można je uzupełnić lekami. Innym problemem może być suchość pochwy, ale ten można rozwiązać stosując żele intymne. U niektórych kobiet po histerektomii zadowolenie z seksu wzrasta.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 25.11.2011

Źródła:

Hysterectomy (surgical removal of the womb), Institut für Qualität und Wirtschaftlichkeit im Gesundheitswesen, www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK525761.

Czytaj także:
Torbiele na jajniku - czym są i jak się je leczy?
Guzek w piersi. Kiedy jest rakiem piersi, a kiedy łagodną zmianą?
Zaburzenia hormonalne – przyczyny, objawy, jak wyregulować hormony?
Ból podczas stosunku - co oznacza i jak sobie z nim poradzić?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA