Jak leczyć ból głowy bez leków?

Leki doraźne nie są skuteczne w dłuższym czasie ani w przypadku częstych napadów bólu
Zalecenia dotyczące leczenia bólów głowy mówią, że terapia ma nie tylko łagodzić ból, ale też poprawiać jakość życia chorych. Nie da osiągnąć się tego celu stosując jedynie leki. Ich ograniczona skuteczność i działania uboczne zmuszają chorych do korzystania z innych, nie zawsze skutecznych metod leczenia.
/ 18.01.2011 11:21
Leki doraźne nie są skuteczne w dłuższym czasie ani w przypadku częstych napadów bólu

Leki doraźne nie są skuteczne w dłuższym czasie ani w przypadku częstych napadów bólu.

Efektywność leczenia profilaktycznego oceniana jest z kolei na 50% u połowy chorych.

To zdecydowanie za mało. Nic więc dziwnego, że wciąż poszukiwane są nowe sposoby postępowania.

Zobacz też: Ból głowy - choroba czy objaw?

Co możemy zrobić sami?

Przyjrzyjmy się temu, w jaki sposób funkcjonujemy i wprowadźmy w naszą codzienność zasady zdrowego stylu życia.

Na pewno nam to nie zaszkodzi, być może złagodzi bóle głowy, a bez wątpienia nasze ciało odniesie z tego liczne korzyści.

Spróbujmy zatem zmienić nawyki żywieniowe, jedzmy chude produkty oraz dużo warzyw, owoców i błonnika. Spożywajmy posiłki regularnie, bez pośpiechu. Ograniczmy wypijane ilości kawy i alkoholu, koniecznie rzućmy palenie. Wysypiajmy się regularnie, ale bez przesady, gdyż ani brak, ani nadmiar snu nie służy nam dobrze. Zadbajmy o regularną aktywność fizyczną, zwłaszcza taką, która relaksuje i sprawia nam przyjemność. Spróbujmy unikać stresu (np. sytuacji, o których wiemy, że wiążą się z bólami głowy), a jeśli jest on nieunikniony – walczmy z nim, jak tylko umiemy. Dla jednych oznacza to zajęcia z jogi, dla innych – rozmowę z przyjacielem.

Skorzystaj z medycyny chińskiej!

Obecnie powraca się do metod zapomnianych, aczkolwiek skuteczność wielu z nich nadal wydaje się wątpliwa. Tak jest z leczeniem homeopatycznym i uzdrowiskowym, których wpływ na bóle głowy jest mało poznany. Niektóre badania wskazują na możliwy korzystny efekt ziół, takich jak złocień lub wyciągi z jemioły. Pomocne może też być przyjmowanie ziołowych preparatów o działaniu kojącym nerwy, np. z kozłka lekarskiego, czyli popularnej waleriany.

Do metod medycyny chińskiej mogących pomóc choremu z bólem głowy należą akupunktura i akupresura. Akupresura polega na ucisku określonych miejsc na ciele, który poprzez zakończenia nerwów ma oddziaływać na mózg. Te miejsca to w leczeniu bólów głowy m.in. nasada nosa, symetryczne punkty po obu stronach na karku, na linii włosów, a także grzbiet stóp. Akupresurę można łączyć z aromaterapię, jeśli do masowania i uciskania wybranych punktów użyjemy olejków eterycznych, np. lawendowego.

Korzenie akupunktury sięgają nawet 3000 r. p.n.e. Zabieg nie jest bolesny, a igły pozostają w ciele ok. 15-20 minut. Wydaje się, że podczas wkłuwania igieł (niezależnie od miejsc) zostają uwolnione z tkanek substancje przeciwbólowe i to odpowiada za ich działanie lecznicze. Ponadto akupunktura wykorzystuje w sporej mierze efekt placebo.

Jednak skuteczność akupunktury jest indywidualna, tak więc nawet do 30% osób może nie odpowiadać na tę metodę. Na podstawie analizy 11 badań z bazy medycznej Cochrane, akupunkturę określono jako cenne narzędzie w uzupełniającym leczeniu napięciowych bólów głowy.

Zobacz też: Na czym polega leczenie wg medycyny chińskiej?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA