Jaka jest właściwie przyczyna depresji?
Depresja polega na zaburzenie poziomu przekaźników w mózgu, takich jak norepinefryna i serotonina. Niedobór tych substancji powoduje obniżenie mechanizmów motywacyjnych u człowieka.
Objawy depresji często bywają skryte i wtedy bardzo ciężko jest ją zdiagnozować. Klasyczny pacjent z depresją to człowiek ze smutnym wyrazem twarzy, jego mowa i ruchy są powolne, nie wykazuje zainteresowania żadną aktywnością i często płacze. Jednaj wielu pacjentów z depresją nie pasuje do tego opisu.
Co robić, gdy głowa boli podczas kaszlu?
Ból głowy i…
Poza bólem głowy za depresją mogą przemawiać takie objawy jak:
- przewlekle bóle innych części ciała,
- problemy ze snem, ciężka bezsenność lub wczesne budzenie się nad ranem,
- zaburzenia apetytu (najczęściej pod postacią niechęci do jedzenia),
- utrata masy ciała,
- zmniejszony popęd seksualny,
- myśli samobójcze, życzenie sobie śmierci,
- zaniechanie dotychczasowych rozrywek, hobby,
- objawy poprzedzone są jakimś przykrym, dramatycznym wydarzeniem jak śmierć osoby bliskiej, rozwód, utrata pracy lub inną nagłą zmianą życiową: urodzeniem dziecka, przeprowadzką itp.
Wtórny ból głowy
Ból głowy wtórny do depresji najczęściej ma charakter bólu napięciowego. Jest pulsujący, najczęściej obustronny, zlokalizowany w okolicy czoła, potylicy czasem karku.
Podejrzewa się, że ból napięciowy głowy ma dwojaką przyczynę. Jest nią zbyt duże napięcie mięśni czepca, czyli mięśni pokrywających głowę, oraz mięśni szyi i karku. Nie bez znaczenia są także zaburzenia przepływu krwi w tych mięśniach.
Komu grozi napięciowy ból głowy?
Czy na pewno jest to depresja?
Zanim potwierdzi się diagnozę depresji maskowanej bólami głowy, należy wykluczyć inne częste przyczyny przewlekłego bólu głowy, jak chociażby zwyrodnienie stawów kręgosłupa szyjnego.
Wiele osób nie chce przyjąć diagnozy depresji za prawdziwą. Łatwiej jest bowiem zaakceptować chorobę organiczną niż psychiczną. Ciągle bowiem w niektórych środowiskach choroby takie jak depresja stanowią tabu i są skrzętnie ukrywane.
Leczenie bólu głowy
W leczeniu bólów głowy w przebiegu zespołu depresyjnego nie sprawdzają się niesterydowe leki przeciwzapalne jak ibuprofen czy aspiryna. Największe zastosowanie znajdują tu leki przeciwdepresyjne.
Zobacz też:
Depresja a bóle brzucha
Czym jest depresja maskowana?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!