Jak leczyć wodniaka jądra?

penis, jądra, zdrowie, medycyna, przekrój/fot. Fotolia
Wodniak jądra objawia się powiększeniem moszny. Jest to spowodowane gromadzeniem się płynu surowiczego pomiędzy osłonkami jądra. Skąd bierze się ten płyn? Czy wodniak jądra występuje tylko u małych chłopców? Jakie są konsekwencje nieleczonego wodniaka?
/ 29.01.2012 19:08
penis, jądra, zdrowie, medycyna, przekrój/fot. Fotolia

Wodniak jądra powstaje w wyniku gromadzenia się klarownego płynu między osłonkami jądra. Wodniaki dzielone są na wrodzone i nabyte. Wrodzony wodniak występuje u około 5-6% noworodków płci męskiej, częściej w prawym jądrze. Wodniaki rzadko występują obustronnie.

Dlaczego powstają wodniaki wrodzone?

Jądra początkowo rozwijają się w jamie brzusznej, ale przed końcem okresu płodowego (przed porodem noworodka) zstępują do moszny. Dlaczego jądra powinny znajdować się w mosznie? Aby zapewnić odpowiednie warunki dla rozwoju plemników (niższe ciśnienie i temperatura). Podczas zstępowania jądra pociagają za sobą część otrzewnej, tak zwany wyrostek pochwowy, który w warunkach prawidłowych powinien ulec samoistnemu zamknięciu. Kiedy nie dochodzi do zamknięcia wyrostka, droga pomiędzy jamą otrzewną a jądrem pozostaje otwarta. Powoduje to spływ płynu surowiczego z jamy otrzewnej do moszny i powstanie wodniaka. Ilość gromadzonego płynu najczęściej ulega zmniejszeniu wraz ze wzrostem aktywności ruchowej dziecka.

Czy wodniaki jądra się leczy?

U większości małych pacjentów około 1.-2. roku życia wyrostek pochwowy ulega zamknięciu, a zgromadzony płyn wchłania się samoistnie. Jeżeli do 2. roku życia dziecka wodniak nie wchłania się, należy podjąć leczenie operacyjne.

Wodniak jądra możne też wystąpić u dorosłych mężczyzn. Skąd się bierze? Najczęściej powstaje wtórnie do urazu lub procesu zapalnego jądra lub najądrza, ale może również wystąpić po operacji przepukliny pachwinowej.

Warto wiedzieć: Czy wodniak jądra jest groźny?

Jak zdiagnozować wodniaka?

Podstawową metodą diagnostyczną służącą do rozpoznania wodniaka jest badanie przedmiotowe przeprowadzone przez lekarza. Specjalista może stwierdzić różnego stopnia powiększenie moszny. W diagnostyce obrazowej wykorzystuje się ultrasonografię moszny, aby zróżnicować wodniaka od innych patologii w obrębie jądra.

U mężczyzn z wodniakami można stwierdzić osłabienie płodności, które charakteryzuje się zmniejszeniem całkowitej liczby plemników i odsetka plemników o prawidłowej ruchomości. Zmniejszenie płodności tłumaczy się zaburzeniami termoregulacji jąder.

Jak się leczy wodniaka jądra?

Podstawą leczenia wodniaka jądra jest postępowanie operacyjne. Dostępne są  dwie metody: operacja sposobem Bergmanna oraz sposobem Winkelmanna. Przez kilka tygodni po operacji należy ograniczyć wysiłek (aktywność fizyczną). Jednym z powikłań po operacji może być zapalenie jądra, które wymaga antybiotykoterapii i leczenia przeciwbólowego. Warto tu pamiętać, że zapalenia jądra nie można bagatelizować, gdyż niesie za sobą ryzyko powstania ropnia jądra lub zaniku jądra.

Polecamy: Ból jądra – tylko po urazie?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA