Jak leczyć zapalenie gardła u dzieci?

Chorzy po wielu wypróznieniach w ciągu dnia czują się zmęczeni i słabi. W dodatku brak apetytu powoduje, że mało jedzą i mało piją - może to doprowadzić do odwodnienia organizmu.
Zapalenie gardła u dziecka to problem, z którym na pewno spotka się każdy rodzic. Przeczytaj i dowiedz się, jakie są przyczyny tej infekcji u najmłodszych i jak sobie radzić w razie wystąpienia choroby!
/ 22.10.2016 19:34
Chorzy po wielu wypróznieniach w ciągu dnia czują się zmęczeni i słabi. W dodatku brak apetytu powoduje, że mało jedzą i mało piją - może to doprowadzić do odwodnienia organizmu.

Zapalenie górnych dróg oddechowych to jedna z najczęściej występujących infekcji u dzieci. Izolowane zapalenie gardła występuje rzadko. Często towarzyszą mu objawy nieżytowe ze strony błon śluzowych górnych dróg oddechowych (zapalenie zatok, nieżyt nosa).

Przyczyny zapalenia gardła u dzieci

Większość (70-90%) infekcji gardła u dzieci wywoływane jest przez wirusy (adenowirusy, rhinowirusy, coronawirusy, enterowirusy- wirus Coxsackie, wirus RSV, wirusy grypy i paragrypy, wirus Epsteina-Barr, wirus opryszczki).

Infekcje bakteryjne stanowią 10-30%. Gardło dzieci najczęściej (90-95%) atakuje paciorkowiec ropotwórczy - Streptococcus pyogenes. Inne bakterie mogące wywołać zakażenie to: Haemophilus influenzae, Moraxella catarrhalis, Streptococcus pneumoniae.

Objawy ataku przez wirusy

Jeżeli u dziecka występują: przekrwienie błony śluzowej gardła, objawy nieżytowe błony śluzowej nosa, pieczenie, ból gardła, gorączka, niepowiększone lub nieznacznie powiększone węzły chłonne (z wyjątkiem mononukleozy) można podejrzewać infekcje wirusową. Czasami mogą wystąpić również objawy charakterystyczne dla poszczególnych wirusów, np. w zakażeniach enterowirusem może pojawić się biegunka.

Mononukleoza zakaźna

Mononukleoza zakaźna jest chorobą wirusową często występującą u dzieci i młodzieży. Chorobie towarzyszy wysoka gorączka, złe samopoczucie, utrata łaknienia, przekrwienie błony śluzowej gardła i migdałków oraz uogólnione powiększenie węzłów chłonnych, czasami może pojawić się wysypka.

Angina paciorkowcowa

Paciorkowiec ropotwórczy– Streptococcus pyogenes jest bakterią, która najczęściej infekuje dzieci. Wywołuje on anginę paciorkowcową, objawiającą się bardzo silnym bólem gardła, który pojawia się nagle z towarzyszącymi objawami ogólnymi (wysoka gorączka, złe samopoczucie). Migdałki są przekrwione i jest na nich widoczny wysięk. Można zaobserwować również powiększenie węzłów chłonnych szyi.

Jak poradzić sobie z wirusami?

Gdy dziecko choruje na infekcję wirusową, wskazane jest, żeby pozostało w domu. Ważne jest odpowiednie nawodnienie (woda, soki owocowe). W razie bólu i gorączki można zastosować niesteroidowe leki przeciwzapalne, a także leki o działaniu miejscowym (tabletki do ssania). Infekcje wirusowe nie wymagają podania antybiotyków.

Co robić, gdy atakują bakterie?

Leczenie w przypadku infekcji bakteryjnej obejmuje antybiotykoterapię. Dziecko również powinno pozostawać w domu, odpoczywać i dużo pić.

W przypadku infekcji bakteryjnej najlepiej jak najszybciej udać się do lekarza, aby mógł on przepisać odpowiedni antybiotyk. Trzeba pamiętać o braniu antybiotyku zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie wolno przerywać leczenia, nawet gdy wydaje się, że dziecko już jest zdrowe.

Warto znać objawy infekcji bakteryjnej i wirusowej u dzieci, ponieważ sposoby leczenie w obu przypadkach są inne. Nigdy nie wolno bagatelizować zapalenia gardła u dzieci, gdyż nieleczone może mieć ciężki przebieg i dawać powikłania. 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA