Prawidłowo opatrzona ranka czy otarcie goi się w ciągu 2–7 dni. Jeśli uraz jest mały, pozostaje po nim jedynie delikatna, mała blizna, ale i to nie zawsze.
Gdy przytrzesz łokieć lub kolano…
Otarcie powoduje uszkodzenie naskórka i wierzchnich warstw skóry.
O ile nie jest to bardzo rozległe uszkodzenie, nie ma powodu, by szukać fachowej pomocy. Wystarczy:
- Przemyć uszkodzone miejsce wodą z mydłem lub wodą utlenioną – nie pocierać miejsca urazu, by nie zostały np. włókna z wacika i by nie podrażniać odsłoniętych warstw skóry. Przy rozleglejszym otarciu najlepiej użyć wody utlenionej w sprayu lub w żelu.
- Umyć skórę otaczającą otarcie – by nie przeniosły się z niej bakterie.
- Założyć jałowy opatrunek – przepuszczający powietrze, ale chroniący przed wnikaniem z zewnątrz zanieczyszczeń, albo hydrożelowy – bo utrzymywane przez niego wilgotne środowisko ułatwia proces gojenia.
Ważne: Opatrunek zmieniaj tylko, gdy zachodzi taka potrzeba (bo np. się zamoczył czy zabrudził). Zbyt często go zdejmując, naruszasz bowiem powstające pod spodem rusztowanie z komórek skóry. Z tego samego powodu nie należy odrywać strupków (to naturalne opatrunki), ani ponownie stosować środka dezynfekującego (zaburza proces ziarninowania czyli odtwarzania skóry).
A jeśli dojdzie do rozcięcia skóry…
Samodzielnie możesz opatrywać także płytkie i niezbyt długie ranki cięte:
- Najpierw obmyj wodą z mydłem okolice rany (tam, gdzie skóra w ogóle nie jest uszkodzona).
- Przyjrzyj się, czy w rozcięciu nie ma jakichś zanieczyszczeń, np. drobinek szkła, opiłków żelaza – jeśli są, wyjmij je np. pęsetą. Jeśli nie ma – od razu przemyj ranę roztworem soli fizjologicznej lub wodą (mineralną, ale może być też czysta z kranu).
- Po kilku minutach od zranienia krwawienie powinno samoistnie ustąpić, jeżeli tak się nie dzieje, przyciśnij do ranki jałową gazę i unieś urażoną kończynę do góry. Krwawienie powinno ustąpić.
- Zbliżając do siebie brzegi ranki przyklej plaster z jałowym opatrunkiem.
Ważne: Jeśli w ciągu ostatnich 10 lat nie byłaś szczepiona przeciw tężcowi, a rana została zabrudzona ziemią, idź do lekarza na zastrzyk. Fachowej pomocy szukaj też, jeżeli krwawienie nie ustaje, po kilku dniach wokół rany wystąpi obrzęk, skóra będzie napięta, rozogniona i zaczerwieniona, albo jeśli cięcie nie goi się, mimo że minęły już 2 tygodnie.
Jeśli ugryzie cię pies…
- Miejsce ugryzienia obficie przemyj wodą z mydłem – ograniczy to wnikanie w tkanki wirusów oraz bakterii.
- Zrób jałowy opatrunek.
- Ustal, czy pies był szczepiony przeciw wściekliźnie (właściciel powinien mieć zaświadczenie). Jeśli nie był albo tego nie wiesz, musisz przyjąć serię zastrzyków. Jedź do szpitala.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!