6 ważnych zasad, jak podawać dziecku leki:
Koniecznie zapytaj lekarza (a jeśli to lek bez recepty, sprawdź w ulotce), czy powinnaś podać dziecku preparat przed posiłkiem, w jego trakcie czy po jedzeniu. To ważne, bo składniki zawarte w żywności mają ogromny wpływ na przyswojenie leku.
- Odmierz dawkę i podaj tylko tyle leku, ile jest zalecane na ulotce (kieruj się przede wszystkim wagą malucha). Jeśli lekarz zalecił inne dawkowanie, stosuj się do jego wskazań.
- Do podania leku możesz użyć zwykłej łyżeczki. Najlepsze są jednak jednorazowe strzykawki lub zakraplacz. Ułatwiają one precyzyjne podanie dawki.
- Posadź malucha na kolanach, najlepiej w pozycji półleżącej (dziecko nie powinno leżeć płasko w łóżeczku, bo mogłoby się zakrztusić).
- Łyżeczkę lub strzykawkę wsuń dość głęboko i lekko z boku języka. Dzięki temu maluch nie poczuje smaku leku (kubki smakowe znajdują się z przodu i pośrodku języka).
- Kiedy zdarzy się, że dziecko zwymiotuje lek od razu po podaniu, podaj go jeszcze raz. Jeśli jednak był to lek na receptę, skontaktuj się z lekarzem. Gdy dziecko zwymiotowało po kilkunastu minutach lub później, specyfik zdążył się już wchłonąć.
- Maluch może popić lekarstwo, ale tylko wodą (nie sokiem lub herbatą).
Czytaj także:
5 ważnych badań kontrolnych u dzieci
Jak naturalnie leczyć dziecięce przeziębienie?
3 skuteczne sposoby na gorączkę u dziecka
Na podstawie artykułu Agnieszki Czechowskiej z Pani Domu
Jak naturalnie leczyć dziecięce przeziębienie?
3 skuteczne sposoby na gorączkę u dziecka
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!