Jak pomóc osobom po udarze?

Chcesz jechać do sanatorium?
Spastyczność i ból to bardzo nieprzyjemne następstwa udaru mózgu. W jaki sposób można przywrócić sprawność osobom po udarze? Jak jest rola rehabilitacji i czy toksyna botulinowa może pomóc w zmniejszeniu napięcia mięśniowego?
/ 15.09.2011 11:18
Chcesz jechać do sanatorium?

Toksyna botulinowa

Spastyczność i towarzyszący jej ból można zmniejszyć dzięki zastosowaniu leczenia toksyną botulinową, która w neurologii jest stosowana już od kilkunastu lat. W Polsce nie wprowadzono dotąd programu terapeutycznego dla osób zmagających się ze spastycznością. „Toksyna botulinowa stwarza możliwości poprawy w zakresie napięcia mięśniowego, bólu, higieny, samodzielności. Jednorazowa dawka działa 3–4 miesiące i stwarza dogodne okno terapeutyczne dla fizjoterapii, która w dalszych miesiącach pomoże w pokonaniu napięcia mięśniowego i przywracaniu sprawności ruchowej”  – mówi prof. Jarosław Sławek z Interdyscyplinarnej Grupy Ekspertów ds. spastyczności. „Brak dostępu polskich pacjentów do skutecznej i powszechnie stosowanej na świecie terapii spastyczności dotyka rocznie około 2000 osób, których jakość życia mogłaby ulec znaczącej poprawie”.

Przeczytaj: Zastosowanie toksyny jadu kiełbasianego w neurorehabilitacji

Znaczenie rehabilitacji

Fizjoterapia i rehabilitacja odgrywają kluczową rolę w rekonwalescencji po udarze mózgu. Fizjoterapeuci pomagają powrócić osobom po udarze do normalnego życia, celem jest  zapobieganie postępowi choroby i przywracanie sprawności fizycznej. Natomiast rehabilitacja umożliwia przyspieszenie procesu regeneracji oraz zmniejszenie fizycznych i psychicznych następstw choroby.
W przypadku braku tych form leczenia u pacjenta następuje wzrost napięcia mięśniowego po stronie niedotkniętej niedowładem, co powoduje przeciążenie i dalsze powikłania ruchowe. Większości skutków udaru mózgu można przeciwdziałać dzięki intensywnej, odpowiednio prowadzonej fizjoterapii” - stwierdził dr Maciej Krawczyk ze Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska. „Musimy mieć jednak świadomość, że kluczowe jest jak najszybsze rozpoczęcie pracy z osobą po udarze, a brakuje miejsc, w których taka pomoc może zostać udzielona”.

Zobacz też: Wczesna rehabilitacja pacjentów po udarze mózgu

Źródło: Informacja prasowa/ak

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA