Udar mózgu – konsekwencje

„Osoba niepełnosprawna niekoniecznie musi być osobą niezdolną do pracy." - Elżbieta Łapińska/ fot. Fotolia fot. Fotolia
W Polsce udaru mózgu doznaje rocznie ok. 75 tys. osób. Z powodu nieprawidłowo prowadzonej rehabilitacji wielu pacjentów ma olbrzymie trudności z powrotem do codziennego życia. Jakie są najczęstsze następstwa udaru?
/ 15.09.2011 10:59
„Osoba niepełnosprawna niekoniecznie musi być osobą niezdolną do pracy." - Elżbieta Łapińska/ fot. Fotolia fot. Fotolia

Konsekwencje udaru w Polsce

W Polsce liczba osób umierających z powodu udaru mózgu należy do najwyższych w Europie - w pierwszym miesiącu po udarze życie traci 40 proc. chorych, po roku - aż 60 proc., dwukrotnie więcej niż w Europie Zachodniej i USA. Spośród osób, które przeżyją aż 70 proc. - prawie jedna czwarta więcej niż w innych krajach - zostaje inwalidami i cierpi z powodu różnie objawiającej się niepełnosprawności - niesprawności ruchowej, zaburzeń czucia, mowy, widzenia czy amnezji. „Jedną z przeszkód utrudniającą poprawę sytuacji pacjentów jest przeświadczenie, że udar mózgu jest wyrokiem losu, a jego konsekwencją jedynie w niewielkim stopniu można przeciwdziałać” powiedział Adam Siger w Fundacji Udaru Mózgu.  „Natomiast większość skutków udaru mózgu może zmniejszyć swoje nasilenie dzięki leczeniu i intensywnej, fachowo prowadzonej rehabilitacji. Bardzo ważna jest współpraca wszystkich środowisk działających na rzecz osób po udarze - neurologów, rehabilitantów i fizjoterapeutów”.

Przeczytaj: Kto jest zagrożony udarem mózgu?

Ból i ograniczenia w ruchu

Najbardziej dokuczliwym i bolesnym następstwem udaru mózgu jest niesprawność ruchowa, spowodowana niedowładem lub wzmożonym napięciem mięśniowym, określanym jako spastyczność poudarowa. Spastycznie napięcie mięśniowe towarzyszy niedowładowi w około 35 proc. przypadków i często stanowi główny problem w rehabilitacji i w codziennym życiu, ponieważ jest źródłem dotkliwego bólu. Poudarowa spastyczność u dorosłych pojawia się, gdy mięśnie nie odpowiadają na wysyłane przez mózg sygnały dotyczące rozluźnienia mięśni. Następuje trwały, bolesny skurcz, co uniemożliwia ruch i zwykłą, codzienną aktywność. W Polsce pacjenci poudarowi cierpią głównie z powodu spastyczności kończyny górnej.

Zobacz też: Jak przebiega leczenie udaru mózgu?

Charakterystycznymi cechami osób ze spastycznością są:

- zaciśnięta pięść

- nadmiernie zgięty nadgarstek i łokieć

- ramię przyciśnięte do piersi.

Dla osób po udarze oznacza to trudność w wykonywaniu podstawowych czynności  - ubieraniu się, myciu czy spożywaniu posiłków. Spastyczność sprzyja także powstawaniu trwałych przykurczów, deformacji stawowych, odleżyn, zakrzepicy żylnej oraz infekcji.

Źródło: Informacja prasowa

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA