Jak pozbyć się kaszlu - domowe sposoby

Sposoby na kaszel fot. Fotolia
Kaszel to nieprzyjemna dolegliwość, która szczególnie często towarzyszy nam zimą. Podpowiadamy, jak w naturalny sposób pozbyć się kaszlu
Marta Wilczkowska / 21.11.2014 14:57
Sposoby na kaszel fot. Fotolia
Uporczywy kaszel to często pierwszy objaw infekcji. Nie dość, że przeszkadza w codziennym życiu, nieleczony może prowadzić do rozwoju choroby. Dlatego ważne jest jak najszybsze wyeliminowanie tej dolegliwości. Jeśli nie chcesz zażywać leków ani preparatów dostępnych w aptekach, możesz wykorzystać naturalne sposoby na kaszel. Podpowiadamy, jak wyleczyć kaszel domowymi sposobami.

Jak pozbyć się kaszlu - 4 domowe sposoby


Kaszel umożliwia usunięcie wydzieliny zapalnej z gardła i oskrzeli. Choć potrzebny, może uprzykrzyć nam życie. Jeśli jednak zadziałasz od razu, nie będzie cię długo męczyć:

1. Miód cebulowy

Ułatwia odkrztuszanie. Drobno pokrojoną cebulę wymieszaj z kilkoma łyżeczkami miodu. Odstaw na 3 godziny. Pij powstały syrop kilka razy dziennie po łyżeczce.

2. Oklepywanie pleców

Dzięki temu wydzielina nie zadomowi się w oskrzelach. Plecy oklepujemy dłonią złożona w „łódeczkę”. Zabieg powtarzamy 2–3 razy dziennie i zawsze po zażyciu leku wykrztuśnego (ok. 20 min później).

3. Stawianie baniek

Osobom początkującym zaleca się bańki gumowe, bo łatwiej je postawić. W czasie przeziębienia można je stosować nawet co drugi dzień. Uwaga! Jeśli kaszel się nasila, konieczna jest wizyta u lekarza.

4. Wyciąg z podbiału

Wyciąg z podbiału zalecany jest w leczeniu kaszlu suchego, to bardzo skuteczna i znana od wieków metoda. Wyciąg z podbiału przyspiesza usuwanie wydzieliny z oskrzeli i ułatwia oddychanie. Gotowe mieszanki można kupić w aptekach i sklepach zielarskich.

Aby jeszcze skuteczniej (i szybciej) wyeliminować kaszel możesz stosować łącznie kilka z powyższych metod. Pamiętaj jednak, że co za dużo to nie zdrowo - nawet domowe terapie należy stosować zgodnie z zaleceniami.

O domowych sposobach na objawy przeziębienia czytaj też na naszym forum medycznym.


Nie daj się chorobie!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA