Jak szybko pozbyć się siniaka?
Reaguj od razu
Zimno sprawia, że naczynia krwionośne kurczą się, co tamuje wypływ krwi. Dlatego jeśli się uderzysz, jak najszybciej przyłóż do bolącego miejsca zimny okład. Mogą to być kostki lodu zawinięte w chusteczkę, ręcznik zmoczony w lodowatej wodzie lub... mrożonka (także owiniętaw materiał). W aptekach można również kupić specjalne żelowe kompresy (np. Hot/Cold, Prel Blue), które trzyma się w lodówce, by zawsze były zimne.
Czas na ciepło
Po upływie doby od urazu połóż na uderzone miejsce ciepły wilgotny kompres. Może to być ręcznik zmoczony w wodzie z dodatkiem octu (5 łyżek na litr) lub w roztworze Altacetu albo wody Burowa (przygotuj według przepisu na opakowaniu). Taki zabieg rozszerzy naczynia i przyspieszy wchłanianie krwi.Wzmocnij naczynia
To trzeci etap kuracji przeciwsiniakowej. W kolejne dni (7–10) stosuj maści z wyciągiem z arniki, żywokostu lub kasztanowca. Można też łykać preparaty z witaminą C, rutyną lub diosminą – wzmacniają one naczynia krwionośne.Uwaga! Jeśli siniaki utrzymują się dłużej niż tydzień i bolą, trzeba iść do lekarza. Może to oznaczać zaburzenia w krzepliwości krwi.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!