Jak przebiega rzekomobłoniaste zapalenie jelita grubego?

Do rzekomobłoniastego zapalenia jelita grubego dochodzi najczęściej po lub w trakcie leczenia antybiotykiem./ fot. Fotolia.pl
Rzekomobłoniaste zapalenie jelita grubego występuje jako powikłanie leczenia antybiotykami. Głównym objawem jest uciążliwa biegunka. Jak powstaje rzekomobłoniaste zapalenie jelita grubego i jak przebiega?
/ 27.02.2011 21:39
Do rzekomobłoniastego zapalenia jelita grubego dochodzi najczęściej po lub w trakcie leczenia antybiotykiem./ fot. Fotolia.pl

Biegunka jest częstym powikłaniem leczenia antybiotykami: dotyczy do 10% dorosłych i do 15% dzieci. W zdecydowanej większości jej pochodzenie nie jest znane, ale często jej przyczyną jest bakteria Clostridium difficile. Może ona spowodować szeroki zakres schorzeń: od lekkich biegunek, po ciężkie rzekomobłoniaste zapalenie jelita grubego.

Skąd w jelicie bakteria Clostridium difficile?

Clostridium difficile jest bakterią powszechnie występującą w środowisku – w wodzie, w glebie, w kale zwierząt, a także w otoczeniu chorych. Do zakażenia dochodzi najczęściej poprzez ręce personelu szpitalnego, bądź kontakt ze skażonymi sprzętami. Bakteria ta nie jest składnikiem prawidłowej flory w jelicie grubym, jednakże wiele dzieci oraz sporadycznie dorośli mogą być jej bezobjawowymi nosicielami.

Jak dochodzi do biegunki po zakażeniu Clostridium difficile? Biegunka wywoływana przez tą bakterię, jest spowodowana działaniem toksyn A i B. Wiążą się one z błoną śluzową jelita powodując jego uszkodzenie.

Zobacz też: Czym jest biegunka poantybiotykowa?

Które antybiotyki mogą doprowadzić do zapalenia jelita?

Praktycznie każdy stosowany powszechnie antybiotyk może być ryzykiem wystąpienia rzekomobłoniastego zapalenia jelita grubego. Najczęściej jednak dotyczy to antybiotyków o szerokim zakresie działania. Warto wymienić: ampicylinę, klindamycynę, cefalosporyny oraz rzadziej erytromycynę czy aminoglikozydy. Ponadto, poza antybiotykoterapią, także inne czynniki wpływają na zakażenie Clostridium difficile.

Zakażeniu Clostridium difficile sprzyjają:

  • wlewki doodbytnicze (lewatywy),
  • zakażenie innymi drobnoustrojami (np.Salmonella),
  • napromienianie chorych z nowotworami,
  • leki przeciwnowotworowe,
  • zły stan ogólny chorego.

Jak objawia się rzekomobłoniaste zapalenie jelit?

Objawy rzekomobłoniastego zapalenia jelita grubego to przede wszystkim: silny ból brzucha, obfita wodnista biegunka zawierająca śluz, czasem również z domieszką krwi, podwyższenie temperatury ciała oraz wysoka liczba leukocytów w badaniach laboratoryjnych krwi. Objawy mogą wystąpić już po kilku dniach leczenia, bądź nawet po kilku tygodniach od zakończenia antybiotykoterapii. Leczenie powinno wdrożyć się natychmiast ze względu na groźne powikłania: odwodnienie, wstrząs, zaburzenia elektrolitowe oraz odczynowe zapalenia stawów. Najcięższym powikłaniem jest tak zwane megacolon toxicum – powiększenie jelita grubego, które może doprowadzić do jego perforacji.

Jak leczyć zakażenie Clostridium difficile?

Lekiem pierwszego wyboru stosowanym w leczeniu zakażenia Clostridium difficile jest metronidazol. Stosuje się go przez 10 dni, w ciągu których zabronione jest spożywanie alkoholu. W sytuacji, gdy metronidazol nie skutkuje, należy zastosować wankomycynę. Leczenie rzekomobłoniastego zapalenia jelita grubego ma na celu wyeliminowanie bakterii, usunięcie objawów oraz zapobieganie nawrotom choroby.

Polecamy: Domowe sposoby na biegunkę

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA