Ogranicz kontakt z alergenami
To podstawa leczenia. W kalendarzu pylenia sprawdzisz, kiedy pylą uczulające cię rośliny. W tym czasie staraj się spędzać jak najwięcej czasu w pomieszczeniach. Wietrzyć możesz późnym wieczorem i po deszczu – wtedy stężenie pyłków jest najmniejsze. Wychodząc na dwór, wkładaj okulary przeciwsłoneczne. To ochroni oczy przed łzawieniem. Po powrocie do domu umyj twarz i ręce (a najlepiej weź prysznic) oraz włóż świeże ubranie.
Sięgnij po leki
Objawy kataru siennego złagodzą leki przeciwzapalne i przeciwalergiczne (w tabletkach lub aerozolu). Część z nich można kupić bez recepty, ale przed ich użyciem lepiej skonsultuj się z lekarzem. Warto też kilka razy dziennie przepłukać nos roztworem soli morskiej.
Domowe recepty
By objawy kataru siennego były mniej nasilone, miesiąc przed okresem pylenia jedz miód pochodzący z okolicy, w której mieszkasz. Zacznij od łyżeczki i codziennie zwiększaj o jedną, aż do 10. Przez kolejne 10 dni stopniowo zmniejszaj dawkę.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!