Jak przyspieszyć wychodzenie z kontuzji?

Sport to zdrowie, ale nierzadko kończy się nieprzyjemnymi urazami, które ograniczają naszą ruchomość na wiele dni i powodują wiele dolegliwości bólowych. Zobacz jak sobie pomóc…
/ 03.04.2013 06:45

Sport to zdrowie, ale nierzadko kończy się nieprzyjemnymi urazami, które ograniczają naszą ruchomość na wiele dni i powodują wiele dolegliwości bólowych. Zobacz jak sobie pomóc…

Jak przyspieszyć wychodzenie z kontuzji?

depositphotos.com

Pierwsza pomoc
Poważniejsze urazy, w których istnieje podejrzenie złamania lub zwichnięcia a także zerwania więzadła zawsze wymagają konsultacji ortopedycznej. Może okazać się, że będziesz potrzebować unieruchomienia, operacji albo przynajmniej specjalistycznej rehabilitacji. Zanim jednak trafisz do lekarza albo w przypadku mniej poważnych urazów możesz samemu w domu sobie znacząco ulżyć…

  • Odpoczynek. Kontuzjowanej części ciała nie można w żadnym razie nadwyrężać aby nie pogorszyć stanu. Leżenie, ograniczenie chodzenia lub innego wysiłku, który angażuje dany mięsień czy staw, usztywnienie nadgarstka czy kostki za pomocą elastycznego bandaża lub specjalnej opaski uciskowej to podstawa samopomocy.
  • Lód. Jeśli w miejscu kontuzji występuje silny ból, siniak czy obrzęk to warto przyłożyć opatrunek lodowy. Najlepsze są gotowe żelowe torebki, które po wyjęciu z zamrażalnika owijamy w czystą bawełnianą ściereczkę i przykładamy 3-4 razy dziennie po maksymalnie 20 minut. Jeśli żelowych opatrunków nie masz wykorzystaj np. mrożony groszek.
  • Maści, żele, kremy. W aptece bez recepty dostaniesz ten szeroką gamę produktów na bazie naproksenu, diklofenaku czy ketoprofenu, które delikatnie wsmarowywane w miejsce kontuzji w zgodzie z ulotką pomogą złagodzić ból i opuchliznę. Żadnego z tych leków nie stosuj bez konsultacji z lekarzem dłużej niż 7 dni.

Dieta na kontuzję
Choć może się to wydawać dziwne w przypadku fizycznych uszkodzeń, to co jemy może również mieć duże znaczenie dla szybkości i efektywności rekonwalescencji. Oto dietetyczne zalecenia dla kontuzjowanych:

  • W przypadku urazów tkanek miękkich takich jak mięśnie, ścięgna czy skóra warto zwiększyć spożycie białka aby wspomóc odnowę. Sięgajmy więc po jajka na śniadanie, chudą pierś z kurczaka na obiad oraz ryby na kolację. Unikajmy fast-foodów, które przy okresie unieruchomienia mogą okazać się zabójcze dla figury i obciążenia stawów.
  • Wszelką odnowę komórkową stymulują także minerały, bez których proces gojenia jest wręcz niemożliwy. Upewnij się więc, że w twojej diecie nie brakuje cynku, żelaza, magnezu, które znajdziesz w czerwonym mięsie, nabiale, owocach morza, jajkach i orzechach.
  • Jeśli doznałeś złamania kości podstawowym budulcem, którego będziesz teraz potrzebować jest wapń oraz witamina D. Tą ostatnią zapewni ci codzienna dawka światła słonecznego ( z ochroną UV oczywiście) ale calcium musisz dostarczyć sobie poprzez dietę: minimum trzy porcje nabiału dziennie oraz zielone warzywa (kapusta, brokuły, jarmuż) i ryby jedzone z ościami (sardynki, szproty) to najlepsze co możesz zrobić dla swoich kości.
  • Na problemy ze stawami, w tym z chrząstką kolanową, pomogą produkty zawierające żelatynę. Unikajmy raczej słodyczy typu żelki czy galaretki a wybierajmy galarety rybne czy mięsne. Ponadto, warto wzbogacić dietę w suplement glukoazminy, która regeneruje chrząstkę stawową.
  • Jeśli twojej kontuzji towarzyszy stan zapalny, wzbogać dietę w pokarmy o działaniu łagodzącym. Tutaj kluczową dla organizmu rolę odgrywają kwasy tłuszczowe omega 3, które znajdziesz w oliwie z oliwek, orzechach oraz tłustych rybach morskich takich jak tuńczyk, makrela, łosoś.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA