Jak radzić sobie ze zgagą w ciąży?

Ciążowy brzuszek
Palące uczucie zgagi to jedna z najczęściej pojawiających się przykrych dolegliwości u kobiet spodziewających się dziecka. Problem ten staje się szczególnie męczący w ostatnim trymestrze ciąży. Skąd się bierze zgaga i jak sobie z nią radzić?
/ 21.02.2011 15:57
Ciążowy brzuszek

Zgaga – przykra codzienność

Każdy dzień dla przyszłej mamy to czas oczekiwania na narodziny dziecka. Stale powiększający się brzuszek, idzie w parze z wieloma przykrymi dolegliwościami ze strony organizmu. Jedną z nich jest zgaga - narastający problem podczas całego okresu ciąży. Dotyka on 22% kobiet w pierwszym trymestrze ciąży, 39% w drugim i aż 72% w trzecim.

Jest on spowodowany głównie zwiotczeniem ścian mięśni przewodu pokarmowego na skutek działania progesteronu. W późniejszych miesiącach ciąży dyskomfort wynika dodatkowo z ucisku powiększającej się macicy na żołądek i jelita, zaburzając pracę przewodu pokarmowego. 

Polecamy:  Dolegliwości okresu ciąży

Zgaga wpływa na pogorszenie samopoczucia, a w wielu przypadkach skutecznie uniemożliwia także sen przyszłej mamy - mówi Prof. Wojciech Cichy, gastroenterolog.

Naturalne bezpieczeństwo, czyli jak bezpiecznie pozbyć się zgagi

W trosce o dziecko, kobiety przede wszystkim decydują się na domowe sposoby walki ze zgagą, takie jak jedzenie migdałów czy picie mleka. Czasem naturalne sposoby znane naszym matkom i babkom nie są tak szybkie i skuteczne, jak leki dostępne w aptece. Istnieją różne suplementy diety, które w łagodny i bezpieczny sposób niwelują dolegliwości.

Jednym z nich jest opracowany na bazie naturalnych i bezpiecznych składników opartych na algach Gaviscon. Jest to pierwszym w Polsce lek gwarantujący przyszłym mamom i kobietom karmiącym 100% bezpieczeństwa dla nich i ich dziecka. Działa skutecznie i nie ma skutków ubocznych.

Polecamy:  Jak się odżywiać w trzecim trymestrze ciąży?

Szybka ulga po 3 minutach

Dla przywrócenia dobrego samopoczucia przyszłych mam bardzo istotna jest błyskawiczna ulga od uciążliwej, zaburzającej radość z macierzyństwa zgagi. Dlatego kobiety co raz częściej sięgają po leki, które są skuteczne i jednocześnie bezpieczne dla nich i dla ich maluszków.

W działaniach tego typu leków ważne jest, że zapobiegają możliwości uszkodzenia przełyku i niwelują uczucie palenia za mostkiem, a dodatkowo są całkowicie bezpieczne dla kobiet w ciąży i w okresie laktacji.

Zobacz także: Dlaczego wymiotujesz w ciąży?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA