Reklama

Winę za dolegliwości ponosi zwyrodnienie kręgów szyjnych, które uciskają na nerwy. Charakterystyczne objawy to: ból, sztywność karku, a niekiedy również drętwienie rąk. Jeśli ucisk na naczynia krwionośne jest duży, może nawet powodować niedokrwienie mózgu. Zobacz, jak zapobiegać tej dolegliwości i jak rozluźnić mięśnie karku, kiedy do niej dojdzie.

Reklama

Jak rozluźnić mięśnie karku?

Jeżeli jesteś w stanie poruszyć głową, posmaruj kark maścią przeciwzapalną i poproś kogoś o krótki masaż. Jeśli z trudem ruszasz głową, najpierw postaraj się rozgrzać mięśnie np. okładem z ciepłego ręcznika. Potem dopiero wetrzyj maść przeciwbólową. Uwaga! Jeśli dolegliwości nie mijają w ciągu dwóch dni, koniecznie idź do lekarza.

Naucz się zapobiegać drętwieniu mięśni karku:

Aby nie dopuszczać do takich dolegliwości, powinnaś dbać o szyjny odcinek kręgosłupa. Przede wszystkim pamiętaj o zachowaniu prawidłowej postawy przy komputerze:

  • zwróć uwagę na krzesło do pracy przy komputerze – powinno mieć regulowaną wysokość i podpórki, na których możesz się oprzeć ręce,
  • stopy muszą dotykać podłogi, a ekran monitora znajdować się na wysokości wzroku.

Warto także zainwestować w specjalną wyprofilowaną poduszkę ortopedyczną, która będzie podpierała kark w czasie snu.

Gdy bólowi karku towarzyszą nudności, trzeba wzywać pogotowie. To może być zapalenie opon mózgowych. Jeśli dolegliwości w okolicy szyi pojawiły się po urazie (np. uderzeniu), może to oznaczać uszkodzenie kręgu. Wtedy konieczna jest pomoc lekarza.

Czytaj także:

3 proste ćwiczenia na ból karku
Jak dbać o kręgosłup na co dzień?
Czym jest tzw. martwa kostka?

Reklama

Na podstawie artykułu Agnieszki Czechowskiej z Pani Domu

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!
Reklama
Reklama
Reklama