Jak rozpoznać gruźlicę? Oto jej objawy [video]

Najwięcej zachorowań obserwuje się wśród mężczyzn po 44. roku życia. Gruźlica zagraża jednak każdemu i wciąż jest chorobą śmiertelną.
Marta Słupska / 12.04.2018 12:28

Gruźlica w przeszłości stanowiła ogromny problem społeczny – obecnie nie jest już chorobą aż tak częstą, ale wciąż, według szacunków, w Polsce choruje na nią około 8000 osób rocznie. Z roku na rok chorych jest więcej – z epidemią gruźlicy zmagała się do niedawna Ukraina. U tych naszych wschodnich sąsiadów w ostatnich miesiącach zachorowało na nią… prawie 600,000 osób.

Niestety, mimo że póki co sytuacja w Polsce jest opanowana, specjaliści ostrzegają, że wkrótce i my możemy mieć problem z tą chorobą. Warto więc wiedzieć, jak ją rozpoznać.

Kiedyś była postrachem, obecnie chorujemy na nią rzadziej, wciąż jednak bywa śmiertelna. Jak rozpoznać gruźlicę?

Jak zarażamy się gruźlicą?

Gruźlica to bakteryjna choroba zakaźna, którą wywołują prątki gruźlicy. Może zaatakować każdego, chociaż najbardziej narażone są na nią osoby starsze, niedożywione i nadużywające alkoholu, a także żyjące w stresie i pośpiechu.

Chorobą zakażamy się głównie drogą kropelkową od osoby prątkującej. Chory wydala prątki w wyniku kichania, kasłania, odkrztuszania i mówienia. Gruźlicą można się też zarazić drogą pokarmową (prątki giną w wyniku gotowania i pasteryzacji).

 Jak rozpoznać gruźlicę?

Bywa, że gruźlica nie daje żadnych objawów i zostaje wykryta całkowicie przypadkowo. Choroba najczęściej atakuje płuca, więc osoby zakażone prątkami gruźlicy często skarżą się na duszności, bóle w klatce piersiowej i kaszel, który utrzymuje się przez co najmniej 3 tygodnie.

Kaszel przy gruźlicy jest na początku suchy, a z czasem staje się wilgotny z wykrztuszaniem ropnej lub śluzowej wydzieliny.

Do innych objawów gruźlicy należą:

  • nocne poty,
  • krwioplucie,
  • stany podgorączkowe,
  • chudnięcie,
  • osłabienie,
  • męczliwość.

Leczenie gruźlicy jest długotrwałe, ponieważ prątki gruźlicy mogą przechodzić w stan uśpienia. Niektóre zaś są oporne na leczenie i wymagają zastosowania różnych leków.

Zobacz na naszym filmie, jak rozpoznać tę chorobę i kiedy trzeba udać się do lekarza!

Zobacz też:
Kiedy szczepić przeciwko gruźlicy?
Jakie są objawy gruźlicy? Rozpoznaj je!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA