Jak rozpoznać grzybicę stóp?

Ziołowe sposoby na stopy
Grzybica stóp stanowi 22% wszystkich chorób nóg. Do przyczyn tak wysokiego odsetku chorób związanych z grzybicą zalicza się rozwój technologii, zmianę stylu życia - coraz więcej czasu spędzamy w ciepłych pomieszczeniach, korzystamy z basenów, zabiegów upiększających. Do tego należy dodać większe zagęszczenie ludności, sztuczne tkaniny i efekt w postaci grzybicy stóp gotowy. To właśnie problem grzybicy stóp chciałbym Wam przybliżyć.
/ 28.12.2010 01:34
Ziołowe sposoby na stopy

Grzybica stóp – co ją powoduje?

Najważniejszymi czynnikami sprzyjającymi zakażeniom i rozwojowi grzybicy są wszelkie sytuacje powodujące łatwe rozsiewanie grzybów czyli życie w mieście, duża wilgotność i wysoka temperatura. Takie warunki znajdziemy szczególnie na basenach, w saunach oraz ciepłych i nieprzewiewnych butach i skarpetkach. Ze wspomnianego stanu rzeczy najchętniej korzystają grzyby z gatunku Trichophyton rubrum. Warto wspomnieć, że grzybice stóp to 22% wszystkich chorób stóp.

Po czym poznać grzybicę stóp?

Wyróżniamy trzy najczęściej spotykane odmiany grzybicy stóp:

  • Odmiana międzypalcowa - dotyczy zwykle III i IV przestrzeni międzypalcowej. Na początku, w zajętej okolicy, obserwujemy świąd i zaczerwienienie, a w dalszej kolejności złuszczanie, macerację i pęknięcia skóry. Czasami zmiany obejmują grzbiet palców i stóp z występowaniem drobnych pęcherzyków i złuszczaniem naskórka na obwodzie zmiany skórnej.
  • Odmiana złuszczająca - w tym wypadku najczęściej obserwujemy rumień oraz nadmierne rogowacenie i złuszczanie, do tego występują bolesne pęknięcia. Wszystkie te zmiany skórne dotyczą przeważnie podeszwy i bocznej części stóp.
  • Odmiana potnicowa - najrzadsza z omawianych tu odmian grzybicy stóp, powoduje liczne i drobne pęcherzyki, które często zlewają się ze sobą i pękają. Po zaschnięciu tworzą sączące się powierzchnie, które złuszczają się na obwodzie. W zaawansowanych przypadkach grzybica może zająć całe podeszwy.

Dodatkowym, „rzucającym się w oczy” objawem grzybicy stóp, jest ich intensywny, nieprzyjemny zapach.

Prewencja jak zawsze najważniejsza

Szczególnie w grzybicy stóp, łatwo jest zmniejszyć ryzyko jej rozwoju, poprzez dbałość o szeroko pojętą higienę stóp. Mam tu na myśli nie tylko regularne mycie i nawilżanie skóry stóp, ale przede wszystkim używanie skarpet i butów z naturalnych materiałów. Dodatkowo, jeżeli tylko to możliwe starajmy się nie przegrzewać stóp. Chociażby w pracy czy w samochodzie, zakładajmy lżejsze i bardziej przewiewne obuwie. Jeżeli mamy tendencję do nadmiernej potliwości używajmy specjalnych sprayów do butów i kremów z alantoiną. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnego i długotrwałego leczenia.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA