Jak rozpoznać toksoplazmozę?

Jak wygląda diagnostyka w kierunku toksoplazmozy? Dlaczego toksoplazmoza jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży? Czy toksoplazmozą zarażamy się przez kontakt z kotem?
/ 08.07.2014 11:57

koty przenoszą toksoplazmozę

Fot. Fotolia

Toksoplazmoza - jak dochodzi do zakażenia?

Toksoplazmoza jest chorobą wywołaną przez pierwotniaki z gatunku Toxoplasma gondii. Te niewielkie pasożyty rozmnażają się w komórkach nabłonka jelita cienkiego kota, ale także innych zwierząt. Po odbyciu kilku cykli podziałowych część komórek Toxoplasma gondii przekształca się w komórki rozrodcze żeńskie i męskie. Komórki rozrodcze łączą się ze sobą tworząc zygotę, która po zabezpieczeniu otoczką (oocyty) usuwana jest z kałem na zewnątrz.

Do zarażenia toksoplazmozą kolejnego żywiciela, którym często bywa dziecko, dochodzi drogą pokarmową poprzez:

  • spożycie warzyw i owoców zanieczyszczonych ziemią z oocytami,
  • brudne ręce zanieczyszczone ziemią lub piaskiem zawierającym oocyty,
  • uszkodzoną skórę.

Osobniki potomne przeniesione przez krew mogą się umiejscowić w węzłach chłonnych, mięśniach szkieletowych, w mięśniu sercowym, mózgu, gałce ocznej i innych narządach. Tam znowu się rozmnażają. Zakażenie Toxoplasma gondii przebiega najczęściej bezobjawowo. Czasem mogą wystąpić:

  • gorączka,
  • powiększone węzły chłonne.

Czytaj na forum: Ciąża a toksoplazmoza

Jak rozpoznać toksoplazmozę?

Podstawą rozpoznania zakażenia tym pasożytem jest wykonanie badania krwi w kierunku wykrycia przeciwciał swoistych dla T. gondii. Otóż organizm w odpowiedzi na zakażenia T. gondii wytwarza specjalne białka (IgG, IgM), których obecność we krwi pośrednio wskazuje na możliwość zakażenia.

Najszybszą metodą sprawdzenia, czy nasze dziecko jest zakażone jest wykrycie Toxoplasma gondii za pomocą metod biologii molekularnej (PCR).

Zakażenie Toxoplasma gondii jest bardzo groźne dla kobiet w ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze.

Autor: dr n. biol. Magdalena Macko

Źródło: Materiały prasowe sieci Diagnostyka

Zobacz także: Lamblioza - jak uniknąć "choroby brudnych rąk"?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA