Jak rozpoznać współuzależnienie?

Długoletnie życie z alkoholikiem sprawia, że osoba współuzależniona odczuwa lęk, bezradność i niepokój. Cierpi i próbuje pomóc bliskiemu pokonać nałóg, ale nie jest w stanie zmienić jego postępowania. W efekcie przystosowuje się do patologicznej sytuacji. Jakie są objawy współuzależnienia?

Współuzależnienie nie jest chorobą

Długoletnie życie z alkoholikiem jest źródłem zaburzeń emocjonalnych. U takiej osoby pojawiają się:  cierpienie, lęk, niepokój czy bezradność.

Współuzależnienie nie jest chorobą – nie zostało wpisane do Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób, pomimo tego że wielu specjalistów od dawna pracuje nad tym problemem. Mówimy zatem o pewnych „objawach”, czyli zachowaniach cechujących współuzależnienie.

Jest ono szkodliwą formą adaptacji do stresora, czyli alkoholika i jego zachowań. W związku z długotrwałym byciem w bliskiej relacji z osobą uzależnioną u osoby współuzależnionej występują pewne cechy przystosowania do trwania w związku, które z kolei utrudniają zmiany.

Jak rozpoznać współuzależnienie?

O współuzależnieniu możemy mówić, kiedy występują następujące zachowania:

 1. Nieudane próby zmiany sytuacji:
 • zachowania kontrolujące picie alkoholu przez partnera,
 • zachowania nadopiekuńcze wobec partnera,
 • wciąganie innych członków rodziny w kontrolowanie osoby pijącej.
 1. Nieudane próby wycofania się z sytuacji:
 • zachowania demonstracyjne, np. straszenie odejściem, szantaże,
 • zachowania wzmacniające poczucie bezradności: użalanie się, narzekania,
 • brak zachowań zmierzających do usamodzielnienia się.
 1. Szkodliwe formy przystosowania się do sytuacji:
 • izolowanie się od osób spoza najbliższej rodziny,
 • branie na siebie całej odpowiedzialności za rodzinę,
 • dbanie o zachowanie pozorów idealnej rodziny za wszelką cenę,
 • branie na siebie konsekwencji picia partnera,
 • brak skutecznej samoobrony w przypadkach przemocy,
 • zaniedbywanie własnych potrzeb na rzecz potrzeb partnera.

Zobacz też: Rozwój uzależnienia od alkoholu – fazy choroby

Co powinna zrobić osoba współuzależniona?

Pozostawanie w sytuacji chronicznego stresu powoduje zaburzenia, które z kolei nie pozwalają na zmianę sytuacji i powodują coraz większą frustrację i zniechęcenie. Czym więcej energii osoba współuzależniona wkłada w zmianę zachowań alkoholika, tym odczuwa większe cierpienie i lęk, ponieważ tylko osoba uzależniona ma wpływ na swoje picie. Oczekiwania wobec pijącego partnera stają się rozczarowaniami i zaburzają życie emocjonalne osoby współuzależnionej.

Dlatego ważne jest, aby osoba pozostająca w związku z alkoholikiem poszukała pomocy dla siebie. Taka osoba musi skoncentrowała się na swoich planach i marzeniach, a nie na zaspokajaniu potrzeb alkoholika czy całej rodziny. Koncentracja na sobie pozwoli na zmianę sytuacji oraz poprawę jakości życia.

Jeśli zauważasz u siebie symptomy współuzależnienia, możesz zwrócić się o profesjonalne wsparcie do specjalisty psychoterapii uzależnień i współuzależnienia.

Zobacz też: Jakie cechy charakteryzują rodzinę alkoholową?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/19.02.2020 12:43
Najlepiej szukać wsparcia u prywatnego specjalisty. Trzeba to powiedzieć - chcesz, żeby ktoś się przyłożył - zapłać mu. Poza tym warto mieć wybór. Niestety zdarza się, że trafiamy do specjalisty, które nie jest dla nas odpowiedni - po prostu nam nie pasuje. Moją córkę wysłano do psychologa szkolnego i musiała spędzać w jego gabinecie około godziny dziennie, mimo że nie przepadała ani za człowiekiem, ani za sposobem w jaki prowadził terapię. Koleżanka z pracy poleciła mi Psychologgię. Powiedziała, że zadbali tam, żeby była zadowolona ze swojego terapeuty i teraz moja córka jest zadowolona. Chodzi do Anny Krzeszowskiej-Bieleckiej :)
/22.04.2013 08:50
Witam, w każdej Przychodni Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia. Jest wiele takich przychodni i można tam liczyc na fachową pomoc. Adresy Przychodni powinny byc na stronach internetowych Wojewódzkich Ośrodków Terapii Uzależnień lub można poprosic o informacje w Gminnych/Dzielnicowych Komisjach Rozwiązywania Problemów Alkoholowych - w zależności od Pani miejsca zamieszkania. W tych 2 placówkach pracownicy posiadają adresy placówek terapeutycznych w Pani okolicy. Powodzenia! Katarzyna Dolińska
/18.04.2013 13:29
ale gdzie mam szukać pomocy? czy mogę prosić o jakieś konkretne adresy?