fot. Fotolia
Zapalenie dziąseł – przyczyny
Przyczyną zapalenia dziąseł może być nagromadzona na powierzchni zębów płytka nazębna, która ulega mineralizacji i zamienia się w kamień. Zdarza się, że nadmiar kamienia powoduje ból lub krwawienie dziąseł. Niestety, często wydaje się nam, że to normalna rzecz, która sama minie. Niestety jest wręcz przeciwnie – może być to początek poważnej dolegliwości.
Jeśli zauważymy, że dziąsła są opuchnięte, zaczerwienione, a nasz oddech ma dość nieprzyjemny zapach, wówczas niezwłocznie powinniśmy skonsultować się ze stomatologiem, który postawi diagnozę.
Zobacz także: Jakie są konsekwencje krwawienia dziąseł?
Leczenie zapalenia dziąseł
W przypadku stwierdzenia zapalenia dziąseł, stomatolog zacznie leczenie i przekaże nam niezbędne wskazówki na przyszłość. Na wczesnym etapie choroby z pewnością wystarczy oczyszczenie zębów z kamienia, a także zalecenie wzmożonej pielęgnacji – stosowanie pasty z fluorem i substancją przeciwzapalną, a także płukanie jamy ustnej płynami antyseptycznymi – specjalistycznymi, do kupienia w aptekach, jak też naturalnymi – czyli naparami z szałwii, rumianku czy nagietka.
Jeśli jednak zaniedbania są poważne i mamy do czynienia z zaawansowanym stadium choroby, poza standardowym usunięciem kamienia z powierzchni zębów, konieczne jest także oczyszczenie korzeni i kieszonek zębowych, a następnie wdrożenie terapii regenerującej zniszczone tkanki i ubytki.
Źródło: Materiały prasowe Listerine
Zobacz także: Stan zapalny dziąseł – porady na forum
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!