Metody rzucania palenia fot. Dreamstime

Jak rzucić palenie

Aż 80 proc. palących Polaków chce się pożegnać z nałogiem. Przedstawiamy 8 metod na rzucenie palenia. Wybierz najskuteczniejszą dla siebie.
/ 29.10.2012 12:03
Metody rzucania palenia fot. Dreamstime

Zadanie nie jest proste, bo nikotyna uzależnia tak samo mocno jak narkotyki. Warto jednak podjąć trud rozstania się z papierosem. Argumentów przemawiających za tym jest bez liku: od medycznych (mniejsze ryzyko raka i chorób krążenia, mija kaszel) po estetyczne (skóra i włosy odzyskają blask, a ubrania nie będą już przesiąknięte dymem), a nawet finansowe (policz, ile codziennie puszczasz z dymem). Każdy powinien zdecydować, które są dla niego najważniejsze. Potem zostaje już tylko pierwszy krok – decyzja, że więcej nie zapalisz. Aby w tym postanowieniu wytrwać, warto wybrać metodę wspomagającą (patrz tabelka). Niektórzy radzą też, by powiedzieć jeszcze wszystkim dookoła o tym, że rozstajesz się z dymkiem (wstyd będzie ci się potem przyznać, że skapitulowałaś). Życzymy powodzenia!

1. Metoda Carra

Według organizatorów już jedna sesja (6 godzin) pozwala rozstać się z nałogiem i nie odczuwać objawów odstawienia nikotyny. W czasie spotkania terapeuta uświadamia palącemu, że papierosy nie mają zalet i że nic nie traci, rezygnując z nich. Uwaga! Jeśli
w ciągu trzech miesięcy od seminarium (pod warunkiem skorzystania w tym czasie z dwóch bezpłatnych sesji wzmacniających) powrócisz do nałogu, firma oferuje zwrot pieniędzy.

Cena: od 800 do 1000 zł za sesję

2. Adwentyści

Organizują oni w różnych miastach Polski bezpłatny pięciodniowy program opracowany przez lekarzy i psychoterapeutów już
w latach sześćdziesiątych. Osoba prowadząca kurs proponuje proste sposoby, jak sobie poradzić z uzależnieniem od papierosów
w trzech sferach (fizycznej, psychicznej i moralnej). Adwentyści chwalą się, że na 10 osób poddających się terapii nawet 6–7 rzuca palenie na zawsze.

Program jest bezpłatny

3. Hipnoza

Naszymi zachowaniami nawykowymi (takim zachowaniem jest np. palenie) steruje podświadomość. W czasie hipnozy terapeuta nawiązuje z nią kontakt i wpływa na zmianę wybranych zachowań, może np. zasugerować pacjentowi, że papierosy nie są mu do niczego potrzebne lub wręcz wzbudzić w palaczu awersję do nałogu. Terapia hipnozą odbywa się indywidualnie lub w grupie. Uważa się, że jest skuteczna w połączeniu z innymi metodami.

Cena: od 50 do 200 zł za seans

4. Biorezonans

Przed przystąpieniem do zabiegu trzeba zapalić papierosa, który potem umieszczony zostaje w aparacie biorezonansowym. Pacjent podłączony zostaje do urządzenia elektrodami. Terapeuta uruchamia specjalny program, który sprawia, że palacz przestaje odczuwać głód nikotynowy. Specjaliści od biorezonansu deklarują bardzo wysoką skuteczność tej metody, bo aż 90 proc.
po jednym zabiegu.

Cena: od 60 do 80 zł za zabieg

5. Akupunktura

Pozwala przywrócić zaburzoną odstawieniem nikotyny równowagę organizmu. Specjaliści od akupunktury twierdzą, że nakłuwanie odpowiednich miejsc na ciele palacza poprawia samopoczucie i zmniejsza ochotę na papierosa. Aby akupunktura faktycznie pomogła rzucić palenie, konieczna jest seria co najmniej kilku zabiegów. Skuteczność terapii przez jej zwolenników oceniana jest na 60 proc.

Cena: od 80 do 150 zł za zabieg

6. Elektrostymulacja

W zależności od charakteru, osoba, która rzuca palenie, może ulegać albo depresji lub być nadmiernie pobudzona. Wówczas zastosowanie stymulacji prądem kilku punktów na uchu (bezbolesne!) pomoże odzyskać dobry nastrój, uspokoi i doda energii (pobudza działanie endorfin, czyli hormonów szczęścia). Specjaliści twierdzą, że wystarczy już jeden zabieg, by uporać się z nałogiem (skuteczność szacowana jest na około 60 proc.).

Cena: od 90 do 270 zł za zabieg

7. Leki na receptę

O pomoc w uporaniu się z nałogiem możemy poprosić również lekarza rodzinnego. Ma on do dyspozycji dwa leki, które pomagają rzucić palenie. Jeden z nich zawiera cytyzynę, która działa podobnie jak nikotyna. Kurację zaczyna się 5 dni przed wypaleniem ostatniego papierosa i trwa ona 25 dni. Drugim lekiem jest preparat zawierający chlorowodorek bupropionu, który zastępuje działanie nikotyny. Kuracja trwa 7 tygodni.

Cena: od 25 do 500 zł całość kuracji, w zależności od leku


8. Nikotynowa terapia zastępcza

Metoda ta polega na przyjmowaniu małych dawek nikotyny w innej formie niż papieros. W ten sposób łagodzimy objawy zespołu odstawienia. Nikotynę dostarcza się organizmowi w postaci gumy do żucia, granulek, cukierków, plastrów lub inhalatora. Z czasem stopniowo zmniejsza się dawkę. W aptekach można kupić m.in. preparaty z linii Nicorette, Nicotinell, Tobacoff, NiQuitin. Wszystkie te preparaty dostępne są bez recepty.

Cena: od 5 do 80 zł w zależności od preparatu

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/01.11.2012 17:47
Witam! Jestem naturoterapeutą, nie używam i nie polecam środków nienaturalnych pomocnych przy wyzdrowieniu. Nie należy lekceważyć pierwszych objawów przeziębienia. Naukowcy stwierdzili, że najlepiej zaradzić pierwszym objawom do 24 godzin od ich pojawienia się, najpóźniej do 48 godzin. Później wirusy i bakterie się aklimatyzują i pozbycie się prostego przeziębienia jest bardzo poważnym problemem, wyzdrowienie długo trwa, Używanie naturalnych metod pomocnych w wyzdrowieniu pomaga i zapobiega nawrotom. Warto stosować profilaktykę lecz na jej temat wiedza społeczeństw jest bardzo mała. wiele osób ją ignoruje, za co płaci się chorobami. Z poważaniem Tadeusz Pytliński radiesteta, bioenergoterapeuta, naturoterapeuta. Ps. Przyczyn przeziębień jest wiele, ale i wiele z nich można w prosty sposób usunąć, jest to trochę dłuższy temat jak na opinię.