Jak rzucić palenie i nie przytyć ?!

Nowy rok jest świetną okazją do zmian. Jednym z najczęstszych postanowień noworocznych jest rzucenie palenia. To najlepsze co możesz zrobić dla siebie i innych! Chcesz pozbyć się nałogu, ale boisz, że przytyjesz? Jeżeli tylko to powstrzymuje Cię przed rozstaniem się z papierosami, to skorzystaj z pomocy doradcy żywieniowego SetPoint!
/ 04.01.2008 12:38
Nowy rok jest świetną okazją do zmian. Jednym z najczęstszych postanowień noworocznych jest rzucenie palenia. To najlepsze co możesz zrobić dla siebie i innych! Chcesz pozbyć się nałogu, ale boisz, że przytyjesz? Jeżeli tylko to powstrzymuje Cię przed rozstaniem się z papierosami, to skorzystaj z pomocy doradcy żywieniowego SetPoint!

Dlaczego warto rzucić palenie?
Organizm poddany długotrwałemu działaniu związkom zawartym w papierosach przestaje prawidłowo funkcjonować. Znacznie pogarsza się stan dolnych i górnych dróg oddechowym oraz upośledzona zostaje większość zmysłów. Palenie przyczynia się również do wielu chorób, w tym nowotworowych oraz układu krążenia. Jednak papierosy szkodzą nie tylko Tobie! Dym papierosowy jest poważnym zagrożeniem również dla osób w Twoim otoczeniu. Dlatego wykorzystaj noworoczne postanowienie jak najlepiej i rzuć palenie już teraz! Wraz z nowym rokiem zacznij chronić innych przed groźnymi konsekwencjami wdychania dymu papierosowego i popraw jakość swojego życia. Zmiany poczujesz od razu. Już po 72 godzinach od ostatniego papierosa zmniejszy się skurcz oskrzeli, a tym samym wyreguluje Twój oddech. Po dwóch tygodniach polepszy się kondycja fizyczna, a po kilku miesiącach poprawi się wydolność układu oddechowego i ustąpi kaszel. Smak i węch staną się wrażliwsze. Wyraźnie poprawi się także Twoja kondycja i samopoczucie, zwłaszcza jeśli będziesz prowadzić aktywny tryb życia. A co najważniejsze: zmniejszy się ryzyko zawału serca i chorób płuc.

Czy wiesz, że gdy rzucisz palenie to:
 • po 2 godzinach organizm pozbędzie się nikotyny,
 • po 6 godzinach zwolni się tętno i zmniejszy ciśnienie krwi,
 • po 12 - 24 godzinach organizm wydali toksyczny tlenek węgla,
 • po 3 godzinach wzrosną rezerwy wentylacyjne płuc,
 • po kilku dniach powróci smak i węch,
 • po 2 miesiącach naczynia krwionośne odzyskają elastyczność,
 • po 5 miesiącach ryzyko powstania choroby wieńcowej będzie takie samo jak u osób niepalących, znacznie zmniejszy się także ryzyko zachorowania na raka.
Czy rzucenie palenia zawsze idzie w parze z przyrostem wagi ciała?
Nie bez powodu badania pokazują, że jedną z głównych przyczyn powstrzymujących nas przed rzuceniem palenia jest strach przed przybraniem na wadze. Obawa jest słuszna, gdyż wielu walczących z nałogiem tyje. Jest to wywołane przez kilka czynników. Po pierwsze: palenie papierosów zmniejsza apetyt na niektóre pokarmy, natomiast rzucenie palenia zwiększa percepcję smaków i zapachów. Po drugie: nikotyna przyspiesza metabolizm i zwiększa spalanie kalorii, a adrenalina, hormon wydzielany podczas palenia, wysyła do mózgu sygnał o nasyceniu. Po trzecie: zwiększa się zapotrzebowanie na wiele składników mineralnych i witamin, i w końcu: palenie jest zajęciem, które może zastąpić jedzenie. Należy pamiętać jednak, że zagrożenia zdrowotne związane z kontynuacją palenia są bezdyskusyjne, a dodatkowych kilogramów będących skutkiem zerwania z nałogiem można uniknąć.

Wskazówki Elżbiety Duda, doradcy żywieniowego SetPoint:
 • trzymaj kontrolę - prowadź dziennik - zapisuj wszystko co jesz
 • dbaj o zdrowe odżywianie - jedz regularnie, o stałych porach
 • pozwól sobie na małe przekąski - marchewki, jabłka
 • zacznij ćwiczyć - poszukaj sportu, który będzie Ci sprawiał przyjemność
 • dbaj o relaks - ćwicz jogę, tai-chi, medytuj
 • pozwól sobie na drobne przyjemności - pójdź na masaż, do kosmetyczki, na kawę z przyjaciółką
Jak nie dać się dodatkowym kilogramom podczas zrywania z nałogiem?
Przybieranie na wadze w trakcie rzucania palenia może mieć źródła zarówno fizjologiczne, jak i psychologiczne. Spożywanie dodatkowych kalorii wywołane jest wzmożonym łaknieniem, lecz również potrzebą zajęcia czymś rąk. Jest wiele sposobów, aby poradzić sobie z tymi problemami. Poczucie głodu można łagodzić piciem wody mineralnej, jedzeniem marchwi, jabłek czy niesłodzonych jogurtów o małej zawartości tłuszczów lub po prostu żuciem gumę bez cukru. Duża ilość snu pomoże wypocząć i zregenerować się, jednocześnie zmniejszając ochotę na sięgnięcie po papierosa. Palenie to w dużej mierze szereg ruchów i wyuczony rytuał. Jeśli więc najdzie Cię ochota na papierosa – zajmij czymś swoje ręce, np. baw się spinaczem, czy ołówkiem. Sprawdź także, który ze sportów możesz polubić i zacznij uprawiać je systematycznie.

Rzucenie palenia jest trudnym wyzwaniem, jednak nie należy skupiać się na samym fakcie niepalenia. Pomyśl także o kondycji swojego organizmu i zniszczeniach jakie poczyniły papierosy. Już teraz skorzystaj z programu SetPoint wspomagającego rzucenie palenia. W przyjaznej atmosferze wykonasz komputerowe badanie składu ciała, które pomaga ocenić stan zdrowia i zweryfikować skuteczność stosowanej diety. Ponadto doradca żywieniowy SetPoint zapozna Cię z tajnikami zdrowego odżywiania, skomponuje dietę dopasowaną specjalnie do Twojego trybu życia oraz pokaże co i jak jeść, by utrzymać doskonalą formę. Program „Dieta antynikotynowa” obejmuje godzinną konsultację wstępną z pomiarem składu ciała, 4 tygodniową opiekę doradcy żywieniowego, jadłospisy z przepisami i wskazówki dla rzucających palenie. W styczniu możesz skorzystać z 10% rabatu na ten program.
Pamiętaj, na rzucenie palenia nigdy nie jest za późno!
Twój organizm może się zregenerować i przynajmniej częściowo zniwelować szkody spowodowane przez nałóg. Im wcześniej to zrobisz, tym lepiej!

O SetPoint
Firma SetPoint Doradztwo Żywieniowe istnieje od ponad 6 lat. Swoją działalność koncentruje na doradztwie żywieniowym, nowoczesnym odchudzaniu oraz rozpowszechnianiu zasad zdrowego odżywiania. Centra Dietetyczne SetPoint mieszczą się w Warszawie, Katowicach i Wrocławiu. W ciągu trzech ostatnich lat z pomocy doradców SetPoint skorzystało około 2,5 tys. Klientów.

Doradcy żywieniowi SetPoint, w oparciu o wyniki komputerowej analizy składu ciała oraz informacje uzyskane podczas osobistych spotkań i konsultacji, oferują Klientom indywidualne programy żywieniowe, które pozwalają dopasować zasady zdrowego odżywiania do ich upodobań i stylu życia.
Klienci Centrów Dietetycznych to przede wszystkim osoby aktywne, dbające o siebie, chcące poprawić jakość swojego życia. To również ludzie, których praca wymaga dobrej kondycji fizycznej i intelektualnej oraz atrakcyjnego wyglądu.

Specjaliści SetPoint współpracują z renomowanymi salonami odnowy biologicznej i klubami fitness. Opiniują produkty i wspierają akcje edukacyjne firm z branży spożywczej, kosmetycznej i farmaceutycznej. Piszą artykuły do prasy branżowej i kobiecej oraz prowadzą fora eksperckie poświęcone tematyce zdrowego odżywiania.
Eksperci SetPoint znani są między innymi z realizacji warsztatów żywieniowych dla finalistek konkursu Elite Model Look oraz indywidualnych programów żywieniowych przygotowanych dla uczestniczek programu „Chcę być piękna”.

Więcej informacji na stronie www.setpoint.pl

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!