Jak sobie radzić z oparzeniami słonecznymi?

Mimo, że każdy z nas jest inny, naukowcy próbują odnaleźć wzór, który obliczałby prawidłową masę ciała dla każdego człowieka
Chcąc jak najbardziej skorzystać z krótkiego wypoczynku, już pierwszego dnia urlopu udajemy się na kilkugodzinną kąpiel słoneczną. Często jednak takie działania kończą się bolesnymi oparzeniami skóry. Dowiedz się, jak pomóc sobie w przypadku oparzeń, aby cieszyć się urlopem bez przykrych dolegliwości.
/ 06.08.2010 13:21
Mimo, że każdy z nas jest inny, naukowcy próbują odnaleźć wzór, który obliczałby prawidłową masę ciała dla każdego człowieka

Objawy oparzeń słonecznych

Pierwszym objawem poparzeń słonecznych jest znaczne zaczerwienienie i ocieplenie skóry. Po kilku godzinach poparzone miejsca zaczynają swędzieć, a przy każdym, nawet najdelikatniejszym dotyku, pojawia się pieczenie i ból. Następnie mogą pojawić się dreszcze oraz ogólne osłabienie. Po kilku dniach naskórek zaczyna się złuszczać, a zaczerwienie skóry znika. W cięższych przypadkach oparzeń słonecznych na skórze mogą pojawić się bolesne pęcherze.

Jak sobie pomóc?

  • Po przyjściu z plaży weź chłodny prysznic. Woda nie powinna być jednak zbyt zimna, aby uniknąć szoku termicznego. Pamiętaj, żeby dokładnie zmyć ze skóry pozostałości kremu do opalania, piasku i innych zanieczyszczeń.
  • Nie smaruj skóry tłustymi kremami. Zamiast tego, zastosuj okłady z zimnego kefiru lub jogurtu naturalnego.
  • Skorzystaj z emulsji i pianek łagodzących oparzenia, dostępnych w aptece bez recepty. Preparaty te schłodzą rozpaloną skórę, a także wspomogą rozpoczynające się procesy naprawcze.
  • Przez kilka dni unikaj wychodzenia na słońce. Kiedy zdecydujesz się na ponowne opalanie, użyj kremu z filtrem odpowiedniego dla twojej karnacji.
  • Pamiętaj o spożywaniu dużej ilości płynów. Odpowiednio nawilżona skóra szybciej się zregeneruje.
  • Jeśli odczuwasz ból, zażyj jeden z środków przeciwbólowych dostępnych w aptekach bez recepty. Uważaj jednak, aby nie nadużywać preparatu.
  • Przez kilka dni unikaj noszenia obcisłej odzieży, która mogłaby dodatkowo podrażnić skórę.
  • Jeśli pojawią się pęcherze, pod żadnym pozorem nie należy ich przekłuwać ani zdrapywać, gdyż mogłoby doprowadzić to do zakażenia. Pęcherze należy pozostawić na skórze aż do samoistnego ich wchłonięcia.

Polecamy: Jak wybrać i stosować krem do opalania?

Kiedy należy skontaktować się z lekarzem?

Choć większość oparzeń słonecznych daje się bez trudu leczyć w warunkach domowych, czasem sytuacja jest tak poważna, że należy bezzwłocznie zasięgnąć porady lekarskiej. Skontaktuj się z lekarzem, jeżeli:

  • Po opalaniu, oprócz zmian skórnych, pojawiają się nudności, zaburzenia widzenia i koordynacji, bóle i zawroty głowy, omdlenia.
  • Przez kilka dni występuje wysoka gorączka.
  • Leki przeciwbólowe nie łagodzą bólu oparzonych miejsc lub, pomimo przyjęcia leków, ból nasila się.
  • Na skórze pojawiły się rozległe, bolesne pęcherze.

Przeczytaj również: Fototyp skóry - poznaj swoją reakcję na opalanie

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA