Jak uniknąć alergii - 5 sposobów

Jak uniknąć alergii - 5 sposobów fot. Fotolia
Jeśli co roku cierpisz na wiosenne alergie, warto już dziś dowiedzieć się, jak im zapobiec. Podpowiadamy, jak uniknąć przykrych dolegliwości i w pełni cieszyć się wiosną
/ 15.06.2018 10:52
Jak uniknąć alergii - 5 sposobów fot. Fotolia

Nadchodzi wiosna, a wraz z nią ciężki czas dla alergików. Sezon pyłków, ostrego słońca, aktywności owadów błonkoskrzydłych. Przypomnij sobie kilka zasad, które pomogą ci przetrwać tę porę roku bez objawów alergii:

1. Lecz katar sienny

Jeśli co roku wiosną męczy cię nieżyt nosa, przyjmuj leki przepisane przez lekarza. Mogą to być leki donosowe (sterydy, kromony), doustne preparaty przeciwhistaminowe lub antyleukotrieny.

2. Chroń oczy


Przy uczuleniu na pyłki, cierpią też oczy: wiosną często dochodzi do alergicznego zapalenia spojówek. By do tego nie dopuścić (lub łagodzić objawy) używaj kropli nawilżających do oczu i tzw. sztucznych łez oraz noś okulary przeciwsłoneczne z filtrami UVA i UVB.

3. Kosmetyki stosuj z umiarem


Niektóre preparaty mają w swoim składzie substancje chemiczne, które pod wpływem słońca mogą zadziałać fotouczulająco. Jeśli chcesz przebywać na słońcu, stosuj tylko niezbędne kosmetyki i wybieraj produkty hipoalergiczne.

4. Strzeż się owadów


Uczulenie na jad owadów błonkoskrzydłych np. osy zagraża życiu. Alergicy nie mogą więc rozstawać się z lekami przepisanymi przez lekarza (zwłaszcza w czasie wycieczek na łono natury).

5. Czytaj ulotki leków


Wiele leków uwrażliwia skórę na działanie promieni słonecznych. Zanim wyjdziesz na słońce, koniecznie przeczytaj ulotkę i odpowiednio się zabezpiecz.

Polecamy!
Jak odróżnić katar z przeziębienia od kataru alergicznego?
Poznaj sposoby na odczulanie
Lista owoców i warzyw z największą ilością pestycydów

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA