Jak walczyć z refluksem poza dietą?

W leczeniu refluksu nie tylko dieta, ale zmiana stylu życia jest istotna / fot. Shutterstock
W leczeniu refluksu liczy się przede wszystkim dieta. Niektóre produkty mają moc łagodzenia nieprzyjemnych objawów. Istnieją jednak również zalecenia pozażywieniowe, które mogą pomóc. Od czego zacząć?
W leczeniu refluksu nie tylko dieta, ale zmiana stylu życia jest istotna / fot. Shutterstock

Zalecenia pozażywieniowe w chorobie refluksowej

Istotą choroby refluksowej żołądkowo-przełykowej jest fakt zarzucania treści żołądkowej z powrotem do przełyku. Proces ten występuje fizjologicznie u osób zdrowych i nie powoduje u nich żadnych dolegliwości. Natomiast u niektórych zarzucanie zawartości żołądka powoduje nieprzyjemne dolegliwości, które niekiedy powodować mogą zmiany zapalne w przełyku.

Czytaj też: Refluks - uciążliwa choroba przełyku

Ważnym czynnikiem w chorobie refluksowej jest stosowanie odpowiedniej diety umożliwiającej cofnięcie się objawów lub ich złagodzenie, jednakże nie tylko modyfikacja żywieniowa powinna być zastosowana przez chorego. Warto wspomnieć, iż istnieje kilka innych zasad mogących ograniczyć nasilenie się objawów. Zasady te dotyczą trybu życia, jakie powinni prowadzić chorzy. Zalecenia te obejmują:

  1. zmianę ułożenia wezgłowia łóżka pozwalającą na zwiększone oczyszczanie się przełyku w porze nocnej (podniesienie tej części łóżka o około 15 cm),
  2. zaniechanie noszenia zbyt obcisłej odzieży lub mocno zaciśniętego paska odpowiedzialnego za wzrost ciśnienia śródbrzusznego,
  3. w przypadku pacjentów z nadwagą lub otyłością zalecane jest zmniejszenie masy ciała,
  4. unikanie leżenia do 3 godzin po posiłku,
  5. unikanie wykonywania prac związanych z przymusem pochylania się bądź schylania,
  6. unikanie sytuacji stresujących i zmniejszenie liczby epizodów stresu,
  7. unikanie leków antycholinergicznych, teofiliny, opiaty, progesteronu, antagonistów kanału wapniowego i receptora andrenergicznego.

Polecamy: Refluks żołądkowo-przełykowy - zalecenia żywieniowe

Zmiana stylu życia i modyfikacja diety jest bardzo ważną częścią w procesie leczenia refluksu, gdyż zmiany te wpływają korzystnie na zmniejszenie symptomów choroby refluksowej.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA