Odpowiednio dobrane okulary przeciwsłoneczne ochronią nasze oczy przed szkodliwym działaniem słońca oraz zapobiegną przedwczesnemu powstawianiu zmarszczek w okolicy oczu. Czym należy się kierować przy zakupie okularów przeciwsłonecznych?
Sprawdź też: Okulary przeciwsłonecze - najmodniejsze!
Fot. Depositphotos
Okulary przeciwsłoneczne są, a przynajmniej powinny być naszym nieodłącznym towarzyszem wiosną i latem. Oprócz tego, że są modnym dodatkiem, dopełniającym nasz strój, przede wszystkim chronią nasze oczy przed działaniem promieni UV, a także wiatrem, kurzem czy pyłkami. Mają również dobroczynny wpływ na delikatną i wrażliwą skórę wokół oczu, na której niezwykle łatwo tworzą się zmarszczki, a mrużenie oczu temu sprzyja. Zanim zdecydujemy się na zakup okularów przeciwsłonecznych, warto poznać kilka zasad, którymi należy kierować się przy ich wyborze.
1. Okulary przeciwsłoneczne kupuj tylko u optyka.
Okulary sprzedawane na bazarach, targach czy nawet w sieciówkach sklepów odzieżowych traktuj jako dodatek, gadżet, lecz nie licz na to, że ochronią one twoje oczy przed działaniem słońca. Warto zainwestować więcej i kupić takie, które mają odpowiednie filtry zabezpieczające oczy przed promieniami UV. Uwaga! Często na okularach można zobaczyć naklejkę z napisem "filtr UV". Pamiętajmy jednak, że tak oznakowane okulary wcale nie muszą posiadać szkieł chroniących przed promieniowaniem słonecznym. Sprawdzajmy oznakowanie na samych okularach.
2. Oznakowanie "CE" na okularach.
Okulary dobrej jakości powinny posiadać znaczek "CE", który informuje, że okulary zostały wyprodukowane zgodnie ze standardami bezpieczeństwa Unii Europejskiej.
2. Dobierz odpowiedni poziom przyciemnienia.
Dobre okulary przeciwsłoneczne posiadają określony poziom przyciemnienia szkieł, zwykle oznakowany po wewnętrznej stronie okularów. Wyróżniamy cztery poziomy przyciemnienia soczewek, określające poziom ochrony oczu przed promieniowaniem ultrafioletowym emitowanym przez słońce.
1 - niski stopień zaciemnienia (20-57%) - odpowiednie w pochmurny dzień
2 - umiarkowany stopień zaciemnienia (57-82%)- odpowiednie przy średnim nasłonecznieniu, sprawdzą się w słoneczny dzień w naszej szerokości geograficznej
3 - wysoki stopień zaciemnienia (80-92%)- okulary nad wodę, na plażę, na wakacje w krajach śródziemnomorskich
4 - bardzo wysoki stopień zaciemnienia (92-97%) - okulary odpowiednie przy bardzo mocnym nasłonecznieniu, np. w wysokich górach
3. Zwróć uwagę na jakość.
Dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne, z filtrami i atestami posłużą nam dłużej niż przez jeden sezon. Dlatego decyzując się na zakup, warto bliżej przyjrzeć się ich jakości i staranności wykonania. Pamiętajcie, że w przypadku okularów, wyższa cena zwykle oznacza wyższą jakość, dlatego warto wydać odrobinę więcej, być mieć pewność, że nasze oczy są odpowiednio chronione.
4. Przymierz okulary i sprawdź, czy są wygodne.
Nie kupuj okularów, nomen onen, "na oko". Zanim zdecydujesz się na zakup, przymierz kilka modeli. To pozwoli ci nie tylko dobrać odpowiedi kształt oprawek do twarzy, ale również sprawdzić, czy okulary dobrze przylegają oraz czy są wygodne. Dobrze dobrane, nie będą uwierać ani zsuwać się z nosa.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!