Jak wygląda pobranie szpiku fot. Panthermedia

Jak wygląda pobranie szpiku

Chciałabym zostać dawcą komórek dla chorych na białaczkę. Ale boję się pobrania szpiku. Jak to się robi i czy to boli?
/ 30.11.2011 12:51
Jak wygląda pobranie szpiku fot. Panthermedia

Na pytanie odpowiada onkolog, ginekolog Adam Kaczmarek

Pobieranie szpiku nie boli i jest bezpieczne. Są dwie metody uzyskania komórek krwiotwórczych:
- Separacja komórek krwiotwórczych z krwi obwodowej to zabieg bezinwazyjny. Nie wymaga znieczulenia ogólnego ani dłuższego pobytu w szpitalu. Przed pobraniem  dawca musi przez 5–6 dni przyjmować zastrzyki z lekiem zwiększającym liczbę komórek krwiotwórczych krążących we krwi. Gdy ich liczba jest odpowiednia, przeprowadza się zabieg, a najczęściej dwa, separacji (w ciągu dwóch kolejnych dni, każdy trwa ok. 4 godz.). Krew dawcy jest pobierana z jednej żyły łokciowej, poza organizmem mieszana z płynem przeciwkrzepliwym, a następnie izolowane są z niej komórki krwiotwórcze. Potem krew pozbawiona tych komórek wraca do dawcy przez drugą żyłę.

- Pobranie szpiku kostnego z kości biodrowej
– wykonuje się na sali operacyjnej w znieczuleniu ogólnym.
Wybór metody zależy od Pani, przed podjęciem decyzji warto jednak skonsultować się z Rejestrem Dawców (trzeba się tam zarejestrować przed pobraniem szpiku). Należy również wykonać badania, aby sprawdzić, czy stan zdrowia pozwala Pani na zostanie dawcą.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!