Jak wykonać okład rozgrzewający?

Okłady rozgrzewające od dawien dawna wykonywały nasze babcie. W każdym domu obowiązkowo musiał być termofor – czyli grubościenny wór z tworzywa sztucznego, zamykany korkiem, do którego wlewa się gorącą wodę i opatulony pokrowcem, przykłada w bolące, skurczone miejsce. Bowiem ciepło korzystnie wpływa na nasz organizm; działając rozgrzewająco, rozluźniająco, zmniejszając sztywność, sprzyjając przekrwieniu tkanek, poprawie odżywienia i detoksykacji skóry.
/ 25.01.2013 07:37

Okłady rozgrzewające od dawien dawna wykonywały nasze babcie. W każdym domu obowiązkowo musiał być termofor – czyli grubościenny wór z tworzywa sztucznego, zamykany korkiem, do którego wlewa się gorącą wodę i opatulony pokrowcem, przykłada w bolące, skurczone miejsce. Bowiem ciepło korzystnie wpływa na nasz organizm; działając rozgrzewająco, rozluźniająco, zmniejszając sztywność, sprzyjając przekrwieniu tkanek, poprawie  odżywienia i detoksykacji skóry.

Jak wykonać okład rozgrzewający?

Fot. Depositphotos

Ciepłe okłady można wykonać za pomocą kompresów z tkaniny maczanej w gorącej wodzie, poduszki elektrycznej, termoforu, czy wreszcie uniwersalnego kompresu żelowego. Najbardziej powszechnymi są termofory i kompresy żelowe, toteż na ich wykonaniu najbardziej się skupimy.

Kiedy możemy zastosować ciepłe okłady?

Ciepło, w odróżnieniu od zimna, stosujemy w stanach przewlekłych, jak choroby reumatyczne, zwyrodnieniowe oraz w przypadku przebytych kiedyś urazach (nawracający po jakimś czasie ból). Ponadto zaleca się je w celu łagodzenia przykurczów, sztywności i skurczów mięśni, bólów mięśniowych, dyskopatycznych, neuralgicznych, menstruacyjnych i innych bólów pleców.

Kiedy nie stosować ciepłych okładów?

Sytuacjami, w których nie wolno stosować ciepła są:
- ostre urazy,
- ostre stany zapalne,
- zaczerwienienie, obrzmienie i ucieplenie miejsca bolącego,
- oparzenia i odparzenia,
- krwawienia i krwotoki,
- skłonność do krwawień i choroby hematologiczne,
- osteoporoza, ubytek tkanki kostnej.

Okład z termoforem

Służy do miejscowego ogrzewania części ciała. Wygląda jak spłaszczona butelka i jest wykonany z gumy. Można go stosować w formie rozgrzewających okładów na plecy, brzuch, kończyny. Do wykonania okładu z termoforu, potrzebne będą:
- termofor i pokrowiec na termofor,
- woda o temperaturze 70°C.

Do termoforu nalewamy wody do objętości 3/4 termoforu; zakręcamy jego korek i obracamy go do góry dnem, by sprawdzić czy nic z niego nie wycieka. Następnie termofor umieszczamy w pokrowcu i przykładamy w wybrane miejsce. Dodatkowo można okryć się kocem. Czas stosowania wynosi około 20min. Pamiętajmy, by nie siadać i nie leżeć na termoforze.

Okład żelowy

Niemal w każdej aptece możemy nabyć uniwersalne kompresy żelowe do wielokrotnego użycia – stosując ciepło i zimno. Jeśli chcemy wykonać okład rozgrzewający, kompres należy ogrzać w gorącej wodzie o temperaturze 70°C. Do przygotowania okładu potrzebne będą:
- schłodzony okład żelowy,
- kawałek tkaniny bawełnianej lub pokrowiec na okład żelowy.

Wyciągamy kompres z wody i go wycieramy. Następnie owijamy w tkaninę/pokrowiec i umieszczamy w wybranym bolącym, skurczonym miejscu, dopóki ogrzany żel nie wystygnie. Kompres można powtórnie ogrzewać, nie czekając aż całkowicie wystygnie i używać dalej.

Pamiętaj!
Zarówno do termoforu, jak i do ogrzewania kompresu żelowego nie wolno stosować wrzącej wody!!!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA