Jak zachowują się anorektycy?

Niektórzy anorektycy wcierają masło z kanapek we włosy lub wciskają je pod paznokcie/ fot. Fotolia fot. Fotolia
Twoje dziecko traci na wadze, a Ty nie wiesz jak to możliwe? Wydaje Ci się, że jego dieta nie uległa zmianie. Upewnij się, czy przypadkiem nie dałeś się oszukać sprytnym zagraniom zdesperowanego anorektyka.
/ 27.12.2011 14:40
Niektórzy anorektycy wcierają masło z kanapek we włosy lub wciskają je pod paznokcie/ fot. Fotolia fot. Fotolia

Jak dziecko może Cię oszukać?

Osoby z anoreksją na ogół nie spożywają posiłków z rodziną (najchętniej jedzą w samotności), ale z przyjemnością uczestniczą w ich przygotowywaniu. Dość często posługują się kłamstwem, by nie zjeść posiłku. Do najczęściej stosowanych przez osoby z anoreksją sposobów oszukiwania przy jedzeniu można zaliczyć:

–  wyrzucanie lub chowanie jedzenia w kieszeniach, szafkach, serwetkach, torebkach, pod łóżko;

–  wypijanie przed posiłkiem dużej ilości wody lub napojów typu light;

–  schładzanie zupy, po to by ją odtłuścić;

–  nakładanie potraw na talerz podczas nieobecności domowników, przekładanie ich kilkakrotnie sztućcami, po czym wyrzucanie ich do kosza (zabrudzone naczynia stanowią potwierdzenie, że posiłek został zjedzony);

–  kupowanie produktów odtłuszczonych i przekładanie ich do opakowań po produktach o normalnej kaloryczności;

–  trzymanie pokarmu w jamie ustnej, a potem wypluwanie go do toalety/kosza;

–  wcieranie masła we włosy lub wkładanie go pod paznokcie.

Przeczytaj: Anoreksja - uzależnienie od niejedzenia

Sport i suplementy

By utrzymać niską masę ciała, dziewczęta mogą także uprawiać intensywne ćwiczenia fizyczne (np. biegi, gimnastyka, basen, siłownia), zrezygnować ze środków komunikacji miejskiej, aktywnie uczestniczyć w lekcjach wychowania fizycznego, wykonywać różne prace domowe, jednocześnie licząc spalane w ten sposób kalorie, prowokować wymioty, zażywać środki przeczyszczające, moczopędne i/lub leki wspomagające odchudzanie (np. chrom w tabletkach, zioła).

Znakomity matematyk i odbicie w lustrze

Dziewczęta z anoreksją potrafią szybko obliczyć wartość kaloryczną posiłku. Często przeglądają się w lustrze, nadmiernie koncentrują się na swoim wyglądzie. Dość często mierzą się i ważą. Osiągnięcie bardzo niskiej masy ciała powoduje, że czują się szczęśliwe, a także skłania do dalszego stosowania niewłaściwych sposobów kontroli i obniżania masy ciała. Dziewczęta są zadowolone, gdy zauważają w lustrze „wystające” kości biodrowe, mostkowe i łopatkowe.

Przeczytaj: Dlaczego nastolatki zaczynają się odchudzać?

Niebezpieczne przyjaźnie, modlitwa i tabele kaloryczne

Osoby chorujące na anoreksję psychiczną określają tabele kaloryczne jako zbiór użytecznej wiedzy, wskazówki typu „co jeść, a czego unikać”. Czytają je kilka razy w ciągu dnia, uczą się na pamięć wartości kalorycznych poszczególnych produktów. Chętnie kontaktują się także za pomocą Internetu z innymi dziewczętami chorującymi na jadłowstręt psychiczny. Na stronach internetowych (tzw. pro-Ana) znajdują m.in. informacje o sposobach prowokowania wymiotów i oszukiwania przy jedzeniu. Czasami dziewczyny modlą się także za swoje koleżanki, których masa ciała przestała się zmniejszać.

Fragment pochodzi z książki „Pedagogiczna diagnoza i profilaktyka zaburzeń odżywiania się u młodzieży szkolnej”, autor Marta Kowalczyk, Kraków 2008. Publikacja za zgodą wydawcy. Bibliografia dostępna w redakcji.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA