Jak zacząć pić wodę? Poznaj 5 prostych rad!

Jak przyzwyczaić się do regularnego picia wody? Przeczytaj!
/ 14.04.2014 08:38

Ponad 60% masy ciała dorosłego człowieka to woda. Już niewielki spadek nawodnienia jest dla organizmu odczuwalny i może być niebezpieczny. Współczesny tryb życia sprawia, że na odwodnienie są narażone nawet zdrowe, regularnie odżywiające się osoby. Jak przyzwyczaić się do picia wody?

Jak zacząć pić wodę? Poznaj 5 prostych rad!

fot. Fotolia

Jakie jest zapotrzebowanie organizmu na wodę?

Błędem jest myślenie, że pić należy, gdy poczuje się pragnienie. To jedna z pierwszych oznak odwodnienia. Przeciętnie u dorosłego, zdrowego człowieka dzienne zapotrzebowanie na wodę wynosi od 2-4 proc. masy ciała, czyli przykładowo, dla osoby o masie ciała równej 70 kg zapotrzebowanie wynosi od 1,4 do 2,8 litra. Innym przelicznikiem zapotrzebowania na wodę jest ilość spożywanych kalorii. Przyjmuje się, że na 1 kcal przypada 1 ml wody. Czyli dieta na poziomie 2000 kcal powinna być uzupełniona 2 litrami wody. Dzieci mają większe niż dorosły człowiek zapotrzebowanie na wodę - powinny one przyjmować płyny w ilości porównywalnej do 10-15 proc. masy ciała. Płyny należy przyjmować często, w małych porcjach - najlepiej po 100-150 ml w ciągu godziny. Pierwsza porcja wody powinna na nas czekać już po przebudzeniu, a ostatnia tuż przed snem.

Jak przyzwyczaić się do picia wody?

Oto kilka sprawdzonych rad, dzięki którym picie wody wejdzie nam w krew. Dosłownie i w przenośni.

  • Zaczynaj dzień od szklanki wody – wpłynie to korzystnie na metabolizm i Twoje samopoczucie.
  • Nie lubisz smaku czystej wody? Do szklanki wciśnij trochę soku z cytryny czy pomarańczy, dodaj kilka listków mięty, albo odrobinę imbiru. Możesz też użyć witamin w postaci tabletek do rozpuszczania.
  • Zaopatrz się w wygodne rozwiązania, np. dystrybutor wody, dzięki któremu Ty i Twoja rodzina będziecie mieli stały dostęp do wody źródlanej. Pozbędziesz się problemu dźwigania ciężkich zgrzewek, bo woda będzie dostarczana do domu przez dostawcę. To nie tylko praktyczne, ale i ekonomiczne rozwiązanie. Mając stały i wygodny dostęp do źródlanej wody częściej będziesz po nią sięgać.
  • Popijaj po kilka łyków wody co pewien czas, nie tylko wtedy, gdy chce Ci się pić – w ten sposób będziesz stale nawadniać organizm i unikniesz nieprzyjemnego uczucia „pełnego brzucha”. Niezależnie od tego, czy odpoczywasz na kanapie, czy pracujesz przy biurku, miej obok siebie szklankę z wodą – wtedy nie zapomnisz konieczności uzupełniania płynów.
  • Naucz się pić wodę do posiłków i zamawiać wodę w restauracji. Woda nie ma smaku, dzięki czemu lepiej poznasz i docenisz smaki potraw, jakie pojawią się na stole.

Na podstawie materiałów prasowych marki Eden

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA