Jak zadbać o wątrobę w święta?

Świąteczny czas wspólnego biesiadowania jest często okraszony ciężkimi, tłustymi potrawami. Na stole często występują również w obecności procentów, które skutecznie osłabiają jej pracę. Podpowiadamy kilka wskazówek, aby uchronić się przed nieprzyjemnymi konsekwencjami naszej świątecznej uczty.
/ 12.12.2012 07:49

Świąteczny czas wspólnego biesiadowania jest często okraszony ciężkimi, tłustymi potrawami. Na stole często występują również w obecności procentów, które skutecznie osłabiają jej pracę. Podpowiadamy kilka wskazówek, aby uchronić się przed nieprzyjemnymi konsekwencjami naszej świątecznej uczty.

Jak zadbać o wątrobę w święta?

Wątroba to unikalna, naturalna oczyszczalnia organizmu ze szkodliwych produktów przemiany materii. Neutralizuje również toksyny pochodzące z alkoholu, mocnej kawy, herbaty, leków, a nawet nikotyny. Bardzo łatwo jest jednak zaburzyć jej pracę, dostarczając wymienionych wyżej substancji w nadmiarze lub łącząc je z niewłaściwym i źle dobranym jadłospisem, o co szczególnie nietrudno przy świątecznym stole. Tak obciążona zaczyna dawać o sobie znać bólem, poczuciem niestrawności i nudnościami, wzdęciami lub też zaparciami.

Oto kilka cennych wskazówek, co należy robić, a czego koniecznie unikać, aby świąteczna uczta nie skończyła się kilkudniowym bólem tego pracowitego organu.

Zasada nr. 1 Tłuszcze? Minimalizuj!
Zasada ta, teoretycznie wszystkim powszechnie znana, to w praktyce, szczególnie w święta, mało stosowana - ograniczanie spożywania tłuszczy! Choć nasz stół ugina się od pyszności warto zachować umiar. Jeśli co jakiś czas doskwiera nam ból wątroby, smażoną rybkę - tak, ale w symbolicznych ilościach. Po bożonarodzeniowej uczcie postaw na chude wędliny, drób i duszone ryby. Organizm tez musi odpocząć od takich kulinarnych szaleństw. Jeśli dostarczasz organizmowi zbyt dużo tłuszczy, wątroba nie jest w stanie ich przetworzyć, co znacznie pogarsza jej pracę.

 

Zasada nr. 2 Alkohol? Tak, ale tylko delikatne trunki

Wątrobę nieskuteczniej (tuz obok tłuszczy) niszczy alkohol. Pod wpływem wysokoprocentowych trunków pitych systematycznie i w nadmiarze może nastąpić uszkodzenie i blokowanie pracy komórek wątrobowych, poprzez odkładanie się w nich tłuszczu. Dalsze zatrucie alkoholem prowadzi do marskości wątroby. Owa marskość wątroby to bardzo poważna choroba, jest nieodwracalna, wiąże się z licznymi powikłaniami , takimi jak żylaki przełyku czy wodobrzusze.

Nie nadużywaj alkoholu, szczególnie tego wysokoprocentowego, dla organizmu jest on trucizną, którą musi rozłożyć na substancje nieszkodliwe dla zdrowia, a to ciężka i mozolna praca. Jeśli masz w planach alkohol postaw na 2-3 lampki czerwonego wina, a nie koniecznie słodkie drinki suto okraszone wódką.

Ostrożnie postępuj również z lekami. Ogranicz przyjmowanie zbyt wielu środków przeciwbólowe i przeciwzapalne, których nadużywanie jest niebezpieczne dla wątroby.

Zasada nr. 3 Może wspomagać codzienną dietę? Stosuj zioła

Kolacja wigilijna to świetna okazja do tego, aby rozwinąć zmysły kulinarne. Nie zapominajmy jednak o odpowiednim przyprawianiu potraw aromatycznymi ziołami. Nadadzą im one wspaniały smak i niezapomniany aromat, a jednocześnie ułatwią wątrobie trawienie. Warto postawić na tymianek, oregano, majeranek oraz imbir. W trakcie Bożego Narodzenia pij ziołowe herbatki z mięty lub mniszka lekarskiego. Mięta skutecznie, ale nie gwałtownie, wspomaga trawienie, a mniszek lekarski ma właściwości przeciwutleniające i oczyszczające krew. Korzeń mniszka działa jak tonik dla wątroby. Taka herbata może mieć właściwości zarówno zapobiegawcze jak i naprawcze. Warto pić ją min. 2 razy dziennie. Ulgę przyniesie również popijanie małymi łykami herbatki rumiankowej z dodatkiem imbiru (podziała rozkurczająco).

Jeżeli mimo wszystko, po świętach czujemy się niekomfortowo, a ból jest szczególnie dokuczliwy zastosujmy szybka kuracje oczyszczającą dla wątroby:

Pozwól wątrobie odpocząć. Odejdź od stołu, usiądź wygodnie na kanapie, rozluźnij uciskające w pasie ubranie i jeśli nasz taką możliwość koniecznie rozepnij pasek. Na bolące miejsce przyłóż ciepły termofor. Pod wpływem temperatury rozszerzają się drogi żółciowe, a to ułatwi trawienie, złagodzi ból. Jeśli to nie pomoże zastosuj poniższe naturalne środki.

Cytrynowa kuracja - uniwersalny lek

Cytryna może być spożywana w formie soku, która jest pełna witaminy C, przeciwutleniaczy i składników alkalizujących. Oczyszcza również pęcherzyk żółciowy, nerki, przewód pokarmowy i płuca. Na dobre trawienie wypij sok z połowy cytryny zmieszany z ciepłą wodą. Najlepiej z samego ranna oraz pod wieczór.

Na stany zapalne wątroby pomoże również często niesłusznie zapomniany - burak.

Zawiera on zbawienną substancję chemiczną zwaną betainą, która stymuluje komórki wątroby. Burak ochrania również wątrobę i drogi żółciowe, które są niezwykle ważne w procesie trawienia. Burak jest również źródłem wielu witamin i minerałów. Nie tylko pomaga w oczyszczeniu wątroby, ale pomaga również wyrównać poziom cukru we krwi. Dobrze jest zastosować taką kurację zarówno przed jak i po bożonarodzeniowej uczcie. A na wigilijnej kolacji dobrze jest uraczyć się czerwonym barszczykiem.

Dbajmy o wątrobę, ponieważ mamy ja tylko jedną. Nic nam jej nie zastąpi. To unikalny narząd, który spełnia nieocenione funkcje dla naszego organizmu. Biesiadujmy i cieszmy się z pyszności na naszych stołach, ale z umiarem!

Zawarte informacje nie zastąpią opinii lekarza, więc jeśli bóle i inne dolegliwości są dokuczliwe, a powyższe wskazówki nie pomagają, koniecznie zasięgnij opinii lekarza.

Fot. Deposithotos

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA