Na zlecenie prof. Radosława Owczuka, konsultanta krajowego w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii, została opracowana instrukcja zakładania i zdejmowania m.in. maseczek i rękawiczek w czasie epidemii koronawirusa. Jest ona skierowana wprawdzie do personelu medycznego, jednak przyda się każdemu, kto używa maski ochronnej i rękawiczek.
Podstawowy zestaw tzw. środków ochrony indywidualnej przeznaczony dla osób stykających się z koronawirusem to:
- półmaska klasy FFP2 lub FFP3 (w przypadku braku półmasek FFP2/FFP3 zaleca się stosowanie zwykłych masek chirurgicznych),
- gogle/okulary lub przyłbica,
- wodoodporny fartuch z długim rękawem (np. chirurgiczny),
- rękawiczki.
Jeśli używamy tylko maski i rękawiczek, warto pamiętać o kolejności. Brudne rękawiczki wyrzucamy jako pierwsze i najlepiej w czystych rękawiczkach zdjąć maskę, unikając kontaktu z jej przednią częścią.
Zakładanie maski i rękawiczek w czasie epidemii koronawirusa
Przed założeniem maseczki, rękawiczek i innych części stroju należy dokładnie umyć ręce i zdezynfekować środkiem na bazie alkoholu, zgodnie z zaleceniami producenta. Tego etapu nie powinniśmy pomijać!
- Jeśli używamy fartucha, to zakładamy go najpierw.
- Zakładamy odpowiednią maskę. Powinna być dopasowana do twarzy, m.in. do nosa za pomocą metalowej listewki, można również spróbować skrzyżowania pasków, aby maska lepiej przylegała. Maseczka powinna zasłaniać usta i nos.
- Jeśli używamy gogli ochronnych lub przyłbicy, to również powinny być one dopasowane do krzywizn twarzy. Między okularami a maską nie powinno być wolnych przestrzeni. Okulary mogą nakładać się na maskę, nie wsuwamy ich pod nią.
- Kolejnym krokiem jest założenie rękawiczek. Jeśli mamy fartuch, rękawiczki powinny nachodzić na rękaw fartucha. W przypadku uczulenia na lateks, można założyć rękawiczki winylowe lub nitrylowe.
Zdejmowanie maski i rękawiczek w czasie epidemii koronawirusa
Zdejmowanie zaczyna się od rękawiczek, ponieważ to one są potencjalnie najbardziej skażone.
fot. Prawidłowe zdejmowanie rękawiczek wg zaleceń Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, ECDC
-
Rękawiczki należy zdjąć dokładnie, jak na obrazku (dobrze jest wcześniej przećwiczyć zdejmowanie na czystych rękawiczkach).
Rękawiczkę chwytamy między nadgarstkiem a dłonią i ciągniemy tak, aby wywinęła się na drugą stronę i nałożyła na palce. Ręką ze zdjętą rękawiczką chwytamy drugą rękawiczkę w ten sam sposób, jak wcześniej. Ciągniemy drugą rękawiczkę od siebie tak, żeby wywinęła się na lewą stronę i objęła palce.
Gdy obie rękawiczki są do połowy zdjęte, zdejmujemy pierwszą rękawiczkę trzymając jej wewnętrzną część. Następnie ręką bez rękawiczki trzymając za wewnętrzną część zdejmujemy drugą rękawiczkę. Wyrzucamy je do kosza (w placówkach medyczny rękawiczki trafiają do czerwonego worka z materiałem zakaźnym).
- Dezynfekujemy ręce za pomocą środka na bazie alkoholu.
- Zakładamy czyste rękawiczki.
- Jeśli mamy fartuch, ściągamy go teraz. Należy złapać go z tyłu i ściągając wywinąć na lewą stronę. Wyrzucić, jeśli fartuch jest jednorazowy. W placówkach medycznych fartuchy wielorazowe trafiają do dezynfekcji.
- Następnie ściągamy gogle/okulary/przyłbice, jeśli ją mamy. Muszą być zdezynfekowane lub wyrzucone, jeśli są jednorazowe. Jeśli gogle są na pasku, zdejmowanie trzeba zacząć od tylnej części głowy i starać się unikać kontaktu z przednią częścią gogli, która może być skażona.
- Zdejmujemy maskę bez kontaktu z samą maską. Dlatego rozszerzamy pasek kciukami i palcami wskazującymi po obu stronach głowy i ściągamy całość. Wyrzucamy, jeśli maska jest jednorazowa.
- Ściągamy rękawiczki według instrukcji na obrazku.
- Myjemy, dezynfekujemy ręce.
Kto powinien używać maseczek?
Maseczki przeznaczone są przede wszystkim dla osób zarażających (kichających, kaszlących) i mają chronić innych przed zakażeniem. Powinni ich używać również ci, którzy podejrzewają u siebie infekcję koronawirusa. Pracownikom medycznym zaleca się stosowanie specjalnych masek (więcej na ten temat: Jaka maseczka może ochronić przed koronawirusem).
Przed drobnoustrojami nie chronią zwykłe maseczki chirurgiczne, ponieważ mają na tyle duże pory, że drobnoustroje mogą przedostać się przez materiał.
Maseczki chirurgiczne chronią głównie przed wydychanymi kropelkami. Ich użycie zalecane jest w przypadku niedoboru półmasek. Maseczki chirurgiczne nie wymagają indywidualnego dopasowania
- czytamy w instrukcji ECDC.
Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że noszenie maski czy rękawiczek może uśpić naszą czujność i dać fałszywe poczucie bezpieczeństwa.
Noszenie samej maski jest nieskuteczne, żeby uzyskać odpowiednią ochronę (...). Używanie maski musi być połączone z myciem rąk i innymi procedurami zmniejszania transmisji COVID-19
- przypominają eksperci WHO.
Jeśli zdecydujemy się nosić maskę, to nie powinniśmy jej dotykać w czasie używania. Jeśli nam się to zdarzyło, umyjmy dokładnie ręce lub użyjmy środka dezynfekującego z alkoholem.
Jakie rękawiczki mogą nas chronić przed koronawirusem?
Chodzi o zwykłe lateksowe rękawiczki. Jednak tu znów eksperci studzą nasze wyobrażenia. Rękawiczki same nie chronią przed koronawirusem, ponieważ patogenem nie zarażamy się przez skórę. Mogą jedynie hamować odruch dotykania rękami twarzy: ust, oczu, i w ten sposób wykazywać pewną ochronę przed infekcją. Podobnie jak w przypadku masek, rękawiczki nie powinny być noszone zbyt długo i nie mogą zastępować mycia rąk.
Więcej o ochronie przed koronawirusem:
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!