Jak zwalczać nudności w czasie podróży?

Wakacje to czas niemalże nieustających podróży dla wielu rodzin. O ile pobyt nad morzem czy w górach jest wspaniałym czasem, o tyle sama podróż może być koszmarem.
/ 21.08.2013 07:30

Wakacje to czas niemalże nieustających podróży dla wielu rodzin. O ile pobyt nad morzem czy w górach jest wspaniałym czasem, o tyle sama podróż może być koszmarem. Podróż autem czy jakimkolwiek innym środkiem lokomocji może skutkować zawrotami głowy, bladą skórą, nudnościami oraz wymiotami. Problem szczególnie dotyczy dzieci, ale również wiele osób dorosłych dostaje dreszczy na myśl o zbliżającej się podróży. Zdarza się tak, że krótkie podróże nie wywołują przykrych objawów, ale dłuższa jazda samochodem bywa już nieprzyjemna. Jeśli w najbliższym czasie planujecie rodzinny wyjazd, dowiedz się jak pokonać nudności.

Jak zwalczać nudności w czasie podróży?

Unikaj tłuszczu przed podróżą

Według specjalistów nagła zmiana diety oraz spożywanie pokarmów zawierających tłuszcze ( w dniu podróży) może wywołać objawy choroby lokomocyjnej. Dlatego przed podróżą lub podczas jej trwania nie jedz hamburgerów, chipsów czy frytek.

Zjedz lekki posiłek

Jeśli przed wyjazdem nic nie zjesz zwiększysz ryzyko, że dopadną cię objawy choroby lokomocyjnej. Podobnie sprawa wygląda gdy podczas podróży nie będziesz nic jeść. Dlatego jedz lekkie przekąski w małych ilościach. Najlepsze są krakersy razowe, precelki lub chleb.

Nie jedz kwaśnych owoców i nie pij z nich soków

Jeśli będziesz się ich wystrzegać jest duża szansa, że ominą cię kłopoty. Jeśli wymiotujesz lub masz biegunkę zadbaj o uzupełnianie płynów. Małymi łykami pij wodę lub niekwaśne soki. Szczególną uwagę zwróć na uzupełnianie płynów u dzieci, gdyż w trakcie wymiotów lub biegunki są bardziej narażone na odwodnienie. Za wszelką cenę unikaj napojów gazowanych, gdyż mogą sprawić kłopoty żołądkowe.

Otwórz okno

Świeże powietrze może zapobiec nudnościom i zawrotom głowy. Gdy już wystąpią nudności zamknij oczy i głęboko oddychaj. Jeśli podróżujecie statkiem pomocny bywa spacer po pokładzie. W przypadku podróży samolotem możesz spróbować zmienić ustawienie wentylatora.

Zrób sobie drzemkę

Jeśli nie możesz zasnąć to chociaż przyjmij pozycję półleżącą z zamkniętymi oczami. W takiej pozycji ryzyko nudności zmniejsza się.

Nie myśl dolegliwościach

 Spróbuj odwrócić swoją uwagę. Podczas rodzinnej podróży grajcie w gry na spostrzegawczość lub opowiadajcie historie. Jeśli choroba lokomocyjna dotyka twoich dzieci opowiadaj im bajki lub czytaj książeczki. Możecie mówić ulubione wierszyki lub śpiewać piosenki.

Zapas woreczków

 Bądź przygotowana na najgorsze. Jeśli wszystkie sposoby zawiodą może dojść do wymiotów. Przed podróżą zrób zapas woreczków i mokrych chusteczek. Nie zapomnij przygotować ubrania, na wypadek gdyby zaistniała konieczność jego zmiany.
Jeśli wymiotuje dziecko zachowaj spokój by nie czuło się winne zaistniałej sytuacji. Zanim będzie kontynuować podróż pozwól odpocznij i pozwól odpocząć dziecku. Zaczerpnijcie świeżego powietrza.

Ważny widok

Jeśli to możliwe osoba, u której mogą pojawiać się nudności powinna siedzieć na przednim siedzeniu. Jazda z tyłu może nasilać nudności. Od czasu do czasu podziwiaj krajobraz. Nie wpatruj się w przedmioty w bliskiej odległości (nie czytaj książki).

Leki

Jeśli podróż bywała już nieprzyjemna zwłaszcza dla dziecka, przed kolejną skonsultuj się z lekarzem, który wskaże ci jakie leki możesz użyć. Leki przeciw chorobie lokomocyjnej mogą wywołać skutki uboczne w postaci zaburzenia widzenia, obniżenia ciśnienia tętniczego krwi, osłabienia lub zaburzenia koncentracji. Dlatego sięgaj po nie z rozwagą.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA