Jak zwalczyć zmęczenie – jedzenie dodające energii
Warto wprowadzić je do swojej diety, by nie czuć się ospałym i zmęczonym.

Zimą, gdy mamy ograniczony dostęp do światła słonecznego, smacznych, pełnych witamin owoców i warzyw, a także jesteśmy bardziej narażeni na choroby, częściej czujemy się ospali i zmęczeni. Dlaczego tak się dzieje i jak z tym walczyć?
Jak się pozbyć uczucia zmęczenia?
Jedz to, co doda energii
Wszystkie to znamy: zimno, ciemno i nieprzyjemnie. Zimą samo podźwignięcie rano z łóżka jest nie lada wysiłkiem. Większość z nas czuje się o tej porze roku ociężała, osłabiona i pozbawiona energii. Najchętniej cały dzień spędziłybyśmy w domu pod kołdrą, czytając książki i oglądając filmy. Nie musi tak być.
Zmęczenie może być oznaką choroby, także poważnej, ale jeśli nie jest długotrwałe i nie towarzyszą mu dodatkowe niepokojące objawy, możemy walczyć z nim za pomocą domowych metod. Ważnym orężem w walce z brakiem energii jest dieta. To, co jemy, wpływa nie tylko na nasze zdrowie, ale też samopoczucie i siły witalne.
Które produkty będą więc naszym sprzymierzeńcem w starciu ze znużeniem i ospałością? Zobaczcie w galerii nasze ulubione!
Polecamy:
Czujesz częste zmęczenie, brak energii i napięcie? Istnieje terapia, która pomaga na takie dolegliwości!
Co oznacza nadmierne zmęczenie?
1 z 5

1. Migdały
Dzięki zawartości wielu składników mineralnych migdały przyczyniają się do zmniejszenia uczucia zmęczenia. Jedzmy je po małej garści dziennie, nie więcej, ponieważ, jak każde orzechy, są dość kaloryczne.
2 z 5

2. Jajka
Jajka są bogate w rozmaite witaminy i minerały. Zawierają m.in. w tryptofan – aminokwas, który wytwarza serotoninę w naszym mózgu. Jej brak skutkuje złym samopoczuciem, bezsennością i ospałością.
3 z 5

3. Szpinak
Dzięki sporej zawartości żelaza zimą warto sięgać też po szpinak. Zielone liście szpinaku dodają energii i sprawiają, że czujemy się mniej znużeni.
4 z 5

4. Produkty pełnoziarniste
Pełne ziarno pomaga regulować poziom cukru we krwi, dzięki czemu jesteśmy mniej ospali i ociężali. Warto więc zimą jeść pełnoziarniste pieczywo czy musli.
5 z 5

5. Woda
Na koniec coś, co jest równie istotne, jak jedzenie: woda. Odwodniony organizm równa się bowiem zmęczeniu i ospałości. Pijmy przynajmniej 2 litry wody dziennie, najlepiej niegazowanej mineralnej.