Jaka powinna być dobra pielęgniarka?

Dyskretna, troskliwa, widzi pacjenta, a nie tylko kolejny przypadek – tak opisują cechy dobrej pielęgniarki pracownicy Szpitala Giżyckiego uczestniczący w eksperymencie „Najlepszy szpital.Giżycko”. Zdrowie.wieszjak.polki.pl jest patronem medialnym projektu.
/ 01.07.2013 11:29

Zbiór zasad dobrej pielęgniarki powstał podczas warsztatów, w trakcie których pracownicy szpitala w Giżycku tworzą plan zmian w placówce oraz pomocne w jego powstawaniu materiały edukacyjne. Jednym z nich jest zbiór 10 zasad, jakie powinny przyświecać pracy pielęgniarki.

Profil dobrej pielęgniarki to odpowiedź na wyniki ankiety wśród mieszkańców Giżycka, którzy pytani o najważniejsze zmiany, jakich oczekują od personelu pielęgniarskiego, wskazywali na potrzebę większej życzliwości (32%) i dostępności (29%).  Podczas dyskusji warsztatowych panie pielęgniarki podkreślały, że ich zadaniem jest bycie kimś w rodzaju adwokata pacjenta, który m.in.:  wysłucha, zapyta o zdrowie, nie każe na siebie czekać, mówi do pacjenta, a nie obok niego, zawsze informuje o tym, co robi.

Wyniki ankiety pokazały również, że 27% mieszkańców Giżycka widzi potrzebę zapewnienia większej intymności podczas badań. Proponowane przez pielęgniarki zasady to np. zmniejszenie liczby personelu uczestniczącego w obchodzie, zachowanie powagi podczas obchodu, uprzedzanie pacjenta i prośba o jego zgodę na uczestniczenie osoby trzeciej podczas zbierania wywiadu czy wykonywania różnych badań i zabiegów pielęgnacyjnych, nie komentowanie wyglądu pacjenta, nie wypowiadanie głośno na korytarzu nazwiska pacjenta, nie przekazywanie  informacji dotyczących dolegliwości pacjenta na korytarzu.

– Większość tych zasad wydaje się oczywista. Jednak po kilku latach pracy pojawia się rutyna i często zapominamy, że mamy przed sobą przestraszonego pacjenta, który potrzebuje więcej ciepła, że nie wszystko zawsze rozumie i trzeba poświęcić mu więcej czasu. Staramy się przypominać o tych zasadach personelowi. Wiem że nie będzie łatwo zmienić utarte przyzwyczajenia, ale będziemy się starali  – mówi Ewa Kilanowska, pielęgniarka oddziałowa w Szpitalu Giżyckim. 

Eksperymentalny projekt „Najlepszy Szpital. Giżycko” ma na celu zmianę placówki w bardziej przyjazną dla pacjentów. Pierwszym etapem akcji była ankieta przeprowadzona wśród mieszkańców Giżycka. Jej wyniki posłużą do przygotowania planu zmian. Przebieg projektu można na bieżąco obserwować na stronie internetowej www.najlepszyszpitalgizycko.pl, na www.facebook.com/zdroweszpitale  oraz na Twitterze: @szpitalgizycko.

Zdrowie.wieszjak.polki.pl jest patronem medialnym projektu.

Zobacz też dział Opieka i pielęgnacja

Źródło: materiały prasowe Grupy Nowy Szpital/mn

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/02.07.2017 09:57
Świetna ankieta , szkoda tylko , że zabrakło pytania ile powinno wynosić godne wynagrodzenie pielęgniarki za wysoki poziom usług pielęgniarskich? Na ile pacjenci wyceniają ciepłe i życzliwe podejście do chorego? Praca z uśmiechem za 1800 zł ? A to dobre , śmiać się czy płakać. Jedna pielęgniarka na nocy na 60 pacjentów - już widzę jej uśmiech na twarzy. Duże wymagania za jałmużnę. Nie ma na to zgody i nie będzie poklasku. Każda pielęgniarka jak zaczynała pracę przestrzegała zasad bez waszych szkoleń i warsztatów bo to elementarna wiedza, której uczą w szkołach pielęgniarskich.Życie szybko zweryfikowało ideały. Nie potraficie zadbać o godne wynagrodzenie za ciężką pracę, a chcecie uczyć zasad empatii? Wasze rady mam tam gdzie plecy kończą swoją szlachetną nazwę.