Antybiotyk na zapalenie ucha – czy zawsze trzeba go przyjmować?

antybiotyk na zapalenie ucha fot. Adobe Stock, Drobot Dean
Antybiotyk na zapalenie ucha nie zawsze jest konieczny. Nie trzeba go stosować, jeśli istnieje podejrzenie, że chorobę wywołały wirusy lub jeżeli choruje dorosły albo infekcja objęła tylko ucho zewnętrzne. Jeśli jednak lekarz uzna, że sytuacja tego wymaga, zwykle jako lek pierwszego rzutu stosuje się amoksycylinę.
/ 16.02.2024 08:46
antybiotyk na zapalenie ucha fot. Adobe Stock, Drobot Dean

Najczęstszym rodzajem zapalenia ucha jest zapalenie ucha środkowego. Ostre zapalenie ucha środkowego jest infekcją z obecnością płynu w uchu środkowym i zapaleniem błony śluzowej pokrywającej ucho środkowe. Jest znacznie częstsze u dzieci niż dorosłych. Na początkowym etapie za chorobę zazwyczaj odpowiadają wirusy, przedłużająca się infekcja może świadczyć o zakażeniu bakteriami. Leczenie zapalenia ucha zależy od tego, co wywołało infekcję, jaki odcinek układu słuchowego został objęty stanem zapalnym (ucho środkowe czy zewnętrzne) i kto choruje (inne postępowanie zaleca się w przypadku niemowląt, inne u starszych dzieci i dorosłych). Wielu rodziców zastanawia się, czy trzeba stosować antybiotyk. Do niedawna antybiotyki były przepisywane zawsze przy tego rodzaju infekcji, jednak w ostatnim czasie wytyczne się zmieniły. 

Spis treści:

  1. Czy zapalenie ucha leczy się antybiotykami?
  2. Jaki antybiotyk stosuje się w leczeniu zapalenia ucha?
  3. Jak szybko działa antybiotyk w leczeniu zapalenia ucha?

Czy zapalenie ucha leczy się antybiotykami?

Laryngolodzy podkreślają, że nie zawsze konieczny jest antybiotyk na zapalenie ucha. Aktualnie w większości przypadków zapalenia ucha środkowego w pierwszej kolejności stosuje się leki przeciwzapalne i przeciwbólowe (miejscowo lub ogólnie) oraz ewentualnie krople do nosa obkurczające śluzówkę. Jeśli leczenie w ciągu 2-3 dni nie przynosi poprawy, wtedy lekarz najprawdopodobniej przepisze antybiotyk. 

Antybiotyki w leczeniu zapalenia ucha środkowego rutynowo stosuje się: 

  • u niemowląt poniżej 6. miesiąca życia,
  • u dzieci z wysoką gorączką i nasilonymi objawami infekcji,
  • w przypadku obustronnego zapalenia ucha środkowego u dzieci poniżej 2 lat,
  • u dzieci z zaburzeniami odporności, nawracającymi zapaleniami ucha, wadami twarzoczaszki, zespołem Downa.

W przypadku niemowląt i dzieci poniżej 2 roku życia miesiąca, lekarze na ogół przepisują antybiotyk na zapalenia ucha środkowego. Chodzi o to, by uniknąć powikłań, które mogą być niebezpieczne dla tak małego dziecka (mogą prowadzić m.in. do niedosłuchu).

Przeczytaj: Zapalenie ucha - ile trwa i jak je leczyć?

Jaki antybiotyk stosuje się w leczeniu zapalenia ucha?

W przypadku zapalenia ucha środkowego stosuje się amoksycylinę. Jest to półsyntetyczny antybiotyk β-laktamowy należący do grupy aminopenicylin. Leczenie trwa zazwyczaj 7-10 dni. Dawkowanie tego antybiotyku na zapalenie ucha:

  • u dorosłych i dzieci o masie ciała powyżej 40 kg dawka 1500-2000 mg co 12 godzin,
  • u dzieci o masie ciała poniżej 40 kg 75-90 mg/kg/dobę w 2 dawkach podzielonych co 12 godzin.

W leczeniu zapalenia ucha zastosowanie mają również cefuroksym, ceftriakson w zastrzykach lub klarytromycyna.

Jak szybko działa antybiotyk w leczeniu zapalenia ucha?

Po podaniu doustnym amoksycylina dobrze i szybko wchłania się z przewodu pokarmowego. Poprawa powinna nastąpić po 2-3 dniach stosowania leku zgodnie z zaleceniami. Do tego czasu można przyjmować leki przeciwbólowe, aby uśmierzyć dolegliwości związane z infekcją ucha. Przeczytaj też: Jak szybko działa antybiotyk?

Czytaj także:
Ból ucha u dorosłych i dzieci. Skąd się bierze, jakie badania wykonać i jak leczyć?
Ból ucha u dziecka - przyczyny, leczenie, domowe sposoby
Wysiękowe zapalenie ucha środkowego może prowadzić do utraty słuchu

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA