kobieta dotyka ucha fot. Adobe Stock

Jaki antybiotyk stosuje się na zapalenie ucha (u dzieci i dorosłych)

Ten wyjątkowo bolesny problem, choć dotyka częściej dzieci, nie omija również dorosłych. Sprawdź, jak sobie z nim radzić!
Agnieszka Czechowska / 07.05.2018 13:11
kobieta dotyka ucha fot. Adobe Stock

Zapalenie ucha można leczyć na różne sposoby. Wszystko zależy od tego, co wywołało infekcję (np. baterie czy wirusy), jaki odcinek układu słuchowego został objęty stanem zapalnym (ucho środkowe czy zewnętrzne) i kto choruje (inne postępowanie zaleca się w przypadku niemowląt, inne u starszych dzieci i dorosłych). Laryngolodzy podkreślają, że nie zawsze konieczny jest antybiotyk na zapalenie ucha. Niekiedy wystarczą leki przeciwzapalne (doustnie lub do ucha) lub antybiotyk miejscowy.

Gdy choruje dziecko

70 proc. infekcji uszu zaczyna się od zwykłego przeziębienia, czyli po prostu od kataru. Infekcja przedłuża się, dziecko rzadko oczyszcza nos (albo robi to nieprawidłowo, wydmuchując obie dziurki na raz) i po kilku dniach chorowania pojawia się ból ucha - ostry, trudny do poskromienia, często połączony z gorączką. W takiej sytuacji zwykle konieczny jest antybiotyk na zapalenie ucha. Zwykle, ale nie zawsze.

  • U dzieci w wieku powyżej 2 lat, gdy nie ma pewnego rozpoznania ostrego zapalenia ucha środkowego, a objawy nie są nasilone, można wstrzymać się na 48-72 godzin z decyzją o antybiotykoterapii.
  • W przypadku niemowląt i dzieci do ukończenia 24 miesiąca, antybiotyk podaje się zawsze w przypadku zapalenia ucha środkowego. Chodzi o to, by uniknąć powikłań, które mogą być niebezpieczne dla tak małego dziecka (mogą prowadzić m.in. do niedosłuchu).

W przypadku zapalenia ucha środkowego stosuje się amoksycylinę. Leczenie trwa 7-10 dni.

Gdy choruje dorosły

Nam, dorosłym, częściej przytrafia się zapalenie ucha zewnętrznego, tzw. ucho pływaka. Objawy pojawiają się w wyniku przewiania, gdy wyjdziemy na dwór z lekko mokrą głową albo latem po kąpieli w wietrzny dzień. Ból jest dość mocny, nasila się w czasie przełykania, małżowina uszna może być zaczerwieniona. W takiej sytuacji zwykle wystarczają krople z lekiem przeciwzapalnym i stosowanie doustnie preparatu zawierającego lek z grupy NLPZ (np. ibuprofen). Jeśli jednak po 2-3 dniach stosowania objawy nie ustąpią lub będą się nasilać albo pojawi się gorączka, konieczny będzie antybiotyk. W takiej sytuacji jako lek pierwszego rzutu stosuje się amoksycylinę (na 7-10 dni).

Polecamy!
Uwaga! Niebezpieczne konsekwencje zapalenia ucha!
Jak szybko pokonać ucho pływaka?
 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!