Zapalenie ucha - ile trwa i jak je leczyć?

Ile trwa zapalenie ucha fot. Adobe Stock, Pixel-Shot
Objawy zapalenia ucha mogą trwać od 2 do 7 dni, czasami jednak nie ustępują. Z podejrzeniem zapalenia ucha zawsze należy udać się do lekarza, ponieważ może być konieczne leczenie antybiotykiem. Kontroli lekarskiej wymagają szczególnie małe dzieci, u których najczęściej dochodzi do zapalenia ucha środkowego.
/ 21.07.2022 13:21
Ile trwa zapalenie ucha fot. Adobe Stock, Pixel-Shot

Spis treści:

  1. Zapalenie ucha - czym jest?
  2. Zapalenie ucha - objawy
  3. Ile trwa zapalenie ucha środkowego?
  4. Ile trwa zapalenie ucha zewnętrznego?
  5. Leczenie zapalenia ucha

Zapalenie ucha - czym jest?

Najczęstszym rodzajem zapalenia ucha jest zapalenie ucha środkowego. Jest to infekcja o podłożu bakteryjnym (najczęściej odpowiedzialne są pneumokoki), wirusowym lub wirusowo-bakteryjnym (często występuje jako powikłanie infekcji wirusowej). Dotyka przede wszystkim dzieci w wieku od 6 do 24 miesięcy. Ostre zapalenie ucha środkowego to najczęstsza przyczyna wizyt dzieci na oddziałach ratunkowych po infekcjach górnych dróg oddechowych.

Innym rodzajem zapalenia ucha jest zapalenie ucha zewnętrznego, kiedy infekcja dotyczy skóry przewodu słuchowego. Odpowiedzialne za chorobę są na ogół pałeczka ropy błękitnej oraz gronkowiec. Zapalenie ucha zewnętrznego nazywane jest "uchem pływaka", ponieważ do zakażenia dochodzi najczęściej w wyniku letnich kąpieli, korzystania z basenów, ale też po przewianiu. W tym przypadku pacjentami są starsze dzieci i osoby dorosłe. 

Przeczytaj też o wysiękowym zapaleniu ucha środkowego.

Zapalenie ucha - objawy

Objawy zapalenia ucha zależą od rodzaju choroby. Zapalenie ucha środkowego zaczyna się często wieczorem lub w nocy. Dziecko staje się niespokojne, kręci główką, płacze, dotyka uszu. Starsze dzieci i osoby dorosłe odczuwają silny ból ucha, nie pozwalający spać. Często temperatura ciała jest podwyższona (gorączka do 39°C), niekiedy pojawiają się dreszcze, złe samopoczucie, a także wymioty. Inne objawy to szum w uszach, uczucie zatkania ucha, czasami również wydzielina z ucha. 

Nasilenie symptomów zapalenia ucha zewnętrznego może być różne w zależności od zaawansowania choroby. Główne objawy to:

  • ból ucha (może promieniować do szczęki), 
  • pieczenie, swędzenie ucha,
  • osłabienie słuchu,
  • u dzieci może pojawić się obrzęk za małżowiną uszną,
  • podwyższona temperatura,
  • dreszcze.

W przypadku zapalenia ucha wymagana jest konsultacja z lekarzem, ponieważ może być konieczne przyjmowanie antybiotyków. Nieleczone zapalenie ucha może prowadzić do groźnych powikłań, w tym trwałego uszkodzenia słuchu. 

Ile trwa zapalenie ucha środkowego?

Ostre objawy zapalen​ia ucha środkowego trwają zazwyczaj 2-5 dni. W niektórych przypadkach zapalenie ucha środkowego ustępuje w tym czasie samoistnie. Możesz w tym czasie przyjmować środki przeciwbólowe (paracetamol albo ibuprofen), aby złagodzić dolegliwości. Sprawdź też polecane domowe sposoby na ból ucha. Leczenie zapalenia ucha środkowego antybiotykami może trwać nawet 10 dni. Infekcja ma skłonność do nawrotów. 

Ile trwa zapalenie ucha zewnętrznego?

Objawy zapalenia ucha zewnętrznego ustępują na ogół samoistnie w ciągu 6 dni. Leczenie zapalenia ucha zewnętrznego zwykle trwa ok. 7 dni. Warto pamiętać, że nawet jeśli są przyjmowane miejscowo antybiotyki, to objawy mogą się utrzymywać jeszcze przez kilka dni od początku terapii, choć ich nasilenie powinno się zmniejszać z dnia na dzień. Niestety zapalenie ucha może nawracać.

Leczenie zapalenia ucha

Jeśli podejrzewamy zapalenie ucha, koniecznie udajmy się do lekarza (najlepiej laryngologa), który zbada uszy i zaleci terapię – może przepisać antybiotyki podawane doustnie lub krople zapuszczane do ucha. W terapii zapalenia ucha stosuje się również leki steroidowe. Aby złagodzić ból, w pierwszej dobie kuracji podaje się także środki przeciwbólowe. Doraźnie można także próbować zlikwidować ból ciepłymi okładami. 

Duże znaczenie w zapobieganiu zapaleniu ucha ma właściwa higiena. Sprawdź, jak prawidłowo czyścić uszy, aby uniknąć bolesnych dolegliwości. Jeśli często przebywasz w wodzie, warto zatykać uszy na czas kąpieli. 

Źródła:
A. Danishyar, J.V. Ashurst, Acute Otitis Media, www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470332,
Y. Medina-Blasini, T. Sharman, Otitis Externa, www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK556055.

Czytaj także:
Jak odetkać ucho? Sposoby na zatkane ucho
Co powoduje zatkanie ucha i jak je odetkać?


Czosnek do ucha – czy pomaga na ból i zapalenie ucha?
Jak stosować olejek kamforowy do ucha? 3 polecane sposoby

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA