Jak poradzić sobie z zapaleniem ucha środkowego?

Jak poradzić sobie z zapaleniem ucha środkowego?

Ostre zapalenie ucha środkowego jest chorobą nieprzyjemną i bolesną. Nie leczone, bądź źle leczone może prowadzić do poważnych powikłań. Jak rozpoznać pierwsze objawy? Jak leczyć?
/ 01.07.2016 15:02
Jak poradzić sobie z zapaleniem ucha środkowego?

Przyczyny

Ostre zapalenie ucha środkowego jest chorobą o etiologii bakteryjnej. Często występuje jako zakażenie sezonu przeziębieniowego dlatego, że ucho jest jedną z najczęstszych lokalizacji przechodzenia bakterii z górnych dróg oddechowych. Poza tym wiele chorób laryngologicznych może sprzyjać temu stanowi. Warto znać objawy i szybko reagować, by uchronić się przed groźnymi powikłaniami.

Czytaj również: Jak uchronić uszy przed przewlekłym zapaleniem?

Szczelina i błona, czyli trochę o anatomii

Ucho środkowe jest zamkniętą kostnymi ścianami szczeliną, którą od zewnątrz ogranicza silnie unerwiona błona bębenkowa. Kiedy w środku tej przestrzeni gromadzi się płyn, napina on błonę bębenkową powodując jej silne uwypuklanie na zewnątrz i ból. Może również dojść do perforacji błony. Wówczas ból znika, a z ucha zaczyna się sączyć wydzielina.

Jak rozpoznać tę chorobę?

Infekcja rozpoczyna się bólem ucha. Pacjentowi towarzyszy uczucie pełności i zatkania ucha oraz często niedosłuch wynikający ze zmiany podatności błony bębenkowej. Gorączka zazwyczaj jest wysoka.

Leki

W leczeniu stosuje się antybiotyki, które mają na celu zlikwidowanie źródła infekcji. Powrót do zdrowia wspomaga się również lekami obkurczającymi błonę śluzową nosa i uszu. W niektórych przypadkach lekarz może naciąć błonę bębenkową, aby ułatwić odpływ płynu. Nie martw się, błona ma ogromne zdolności regeneracyjne, więc szybko zarośnie.

Polecamy: Leki przeciwbólowe i inne sposoby na ból

Powikłaniom mówimy nie!

Dobrze leczone zapalenie ucha środkowego jest infekcją, która szybko przechodzi i nie zostawia śladów. W niektórych przypadkach, szczególnie gdy leczenie rozpoczęte było zbyt późno lub było niewłaściwe, może skutkować powikłaniami.

Do najpoważniejszych powikłań należą: porażenie nerwu twarzowego oraz ropnie, które umiejscowić mogą się w każdej części ośrodkowego układu nerwowego. Gdy 48h po leczeniu przepisanym przez lekarza rodzinnego nie widać poprawy, należy skonsultować się z laryngologiem.

Inne przyczyny bólu ucha

Ból ucha może być spowodowany również patologią w obrębie większości narządów głowy i szyi, jak zęby, ślinianka, ucho, nerwy, staw skroniowo- żuchwowy, podniebienie, migdałki, język, gardło, czy krtań. Nie należy zwlekać z konsultacją lekarską.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!