MERS - objawy zarażenia wirusem MERS-CoV

MERS fot. Fotolia
W ciągu zaledwie 4 lat ponad 1/3 potwierdzonych zakażeń zakończyła się śmiercią pacjentów. Co powinnaś wiedzieć o MERS?
Marta Wilczkowska / 18.08.2017 16:14
MERS fot. Fotolia

MERS, czyli Bliskowschodni Zespół Niewydolności Oddechowej (Middle East Respiratory Syndrom) to groźna choroba górnych dróg oddechowych u ludzi i zwierząt. Wywołuje ją wirus MERS-CoV, należący do grupy koronawirusów, odpowiedzialnych głównie za infekcje przeziębieniowe. Jak rozpoznać objawy MERS?

Według danych WHO, od 2012 do 26 sierpnia 2016 roku odnotowano 1800 potwierdzonych przypadków zakażeń wirusem MERS-CoV. W ponad 1/3 z nich (co najmniej 640) zarażenie wirusem doprowadziło do śmierci pacjentów.

Wirus występuje przede wszystkim na Bliskim Wschodzie. Do zakażenia może dojść podczas kontaktu z wydzielinami zarażonych zwierząt, przede wszystkim wielbłądów. W sprzyjających warunkach wirus może rozprzestrzeniać się jednak dalej, przechodząc z człowieka na człowieka. Dotyczy to przede wszystkim osób mających kontakt z chorymi - członków rodzin, personelu medycznego lub innych pacjentów.

Jest groźna i bardzo zaraźliwa. Jak rozpoznać objawy odry? (video)

Objawy zarażenia wirusem MERS-CoV

Objawy MERS pojawiają się od 2 do 14 dni od momentu zarażenia wirusem. Należą do nich:

  • gorączka przekraczająca 38 st. C.
  • kaszel
  • płytki oddech
  • duszności

W przebiegu choroby może rozwinąć się zapalenie płuc, ostra niewydolność oddechowa, wstrząs septyczny, a nawet niewydolność wielonarządowa.

Ponieważ pierwsze objawy zarażenia MERS-CoV nie są charakterystyczne, by potwierdzić chorobę, konieczna jest szczegółowa diagnostyka laboratoryjna.

Jak chronić się przed wirusem MERS-CoV?

Współczesna medycyna nie dysponuje szczepionką ani skutecznymi lekami chroniącymi przed zakażeniem tym wirusem. Ochrona przed wirusem opiera się na zminimalizowaniu ryzyka zakażenia przede wszystkim poprzez unikanie kontaktu z osobami zarażonymi oraz zwierzętami, które mogą być nosicielami tego wirusa oraz przestrzeganie podstawowych zasad higieny osobistej i higieny przygotowywania posiłków.

Zaleca się, by, po powrocie z rejonów o podwyższonym ryzyku zarażenia w przypadku zaobserwowania u siebie wyżej wymienionych objawów jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Jak chronić się przed Zika? 5 żelaznych zasad dla osób podróżujących w zagrożone rejony

Źródło: GIS

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!