fot. Fotolia
Co wpływa na zdrowe zęby?
Próchnica i utrata zęba u dorosłych wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób przewlekłych, takich jak otyłość, choroby układu sercowo-naczyniowego, cukrzyca oraz pewne typy nowotworów. Nie tylko odpowiednią higieną, ale również odpowiednim doborem produktów spożywczych w naszej diecie możemy przeciwdziałać jej rozwojowi.
Wiele badań wykazuje, iż spożycie białka, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, błonnika pokarmowego, witamin A, E, C, K, tiaminy, niacyny, witaminy B6, kwasu foliowego, witaminy B12, choliny, wapnia, fosforu, magnezu, żelaza, cynku, miedzi, sodu, potasu, selenu jest znacznie niższe u osób z ubytkami zębów. A to właśnie wiele z tych składników wpływa na zachowanie zdrowego uśmiechu.
Po każdym posiłku następuje spadek pH w jamie ustnej na około 20 minut. Dlatego też nieważna jest ilość poszczególnych produktów zawierających negatywne składniki, ale częstość ich spożywania. A przypomnijmy, że zalecenia żywieniowe wskazują na regularność spożywania posiłków najlepiej w ilości 5 w ciągu dnia.
Po pierwsze: cukry
Głównym winowajcą jest przede wszystkim wszechobecny cukier. Negatywny wpływ ma nie tylko sacharoza, ale i naturalne cukry (fruktoza, laktoza, maltoza, glukoza). Każdy kontakt cukrów z bakteriami w jamie ustnej powoduje duży spadek pH.
Na jakość szkliwa mają wpływ również wypijane płyny. Zapotrzebowanie na płyny wynosi 2-3 litrów na dobę zależnie od wieku, płci, aktywności fizycznej i stanu zdrowia. Niestety obecnie ponad połowa wypijanych płynów to napoje słodzone (80% dzieci regularnie je spożywa). Dodatkowo wykazano, iż herbaty smakowe na bazie suszonych owoców również wykazują negatywny wpływ.
Czy skoro cukier jest tak niekorzystny dla naszych zębów, dobrym rozwiązaniem jest wybór napojów typu light? Niestety nie. Napoje ze słodzikami również mają wpływ na erozję tkanki zębów.
Natomiast ksylitol i alkohol cukrowy mogą zmniejszyć występowanie próchnicy zębów.
Zobacz też: Schorzenia dziąseł prowadzą do poważnych chorób?
Jak dbać o zdrowie zębów?
Zaleca się czystą wodę, która dodatkowo przy odpowiednim doborze zmineralizowania dostarczy również wapnia, który stanowi ważny składnik mineralny do budowy zębów i masy kostnej. Również dzięki dużej zawartości polifenoli jedna filiżanka zielonej herbaty powoduje zmniejszone tempo demineralizacji zębów.
Dodatkowo dzięki obecności kwercetyny, która hamuje enzym glukozylotransferazy, związanego z tworzeniem się płytki nazębnej oraz flawonoidom hamującym spadek pH również ekstrakt żurawinowy zapobiega przyleganiu bakterii S. mutans do zębów.
Dla zdrowia zębów zaleca się:
- używanie do picia słomki,
- spożywanie schłodzonych napojów,
- rozcieńczanie napojów i soków wodą,
- zakończenie posiłku produktem neutralizującym (ser, mleko),
- żucie gumy,
- ograniczenie spożycia cukru oraz sodu,
- MYCIE ZĘBÓW!!!!
Zobacz też: Poznaj jedzenie, które myje zęby!
Autor: mgr Hanna Stolińska-Fiedorowicz, Instytut Żywności i Żywienia.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!