Jakie jest postępowanie w rzekomobłoniastym zapaleniu jelit?

Jakie jest postępowanie w rzekomobłoniastym zapaleniu jelit?
Obecność bakterii w przewodzie pokarmowym jest bezobjawowa. Jednak w wyniku leczenia antybiotykiem niektóre z nich mogą skolonizować śluzówkę jelit. W ten sposób stają się przyczyną powstania poważnego zakażenia!
/ 02.01.2011 04:25
Jakie jest postępowanie w rzekomobłoniastym zapaleniu jelit?

Co powoduje rzekomobłoniaste zapalenie jelit?

Rzekomobłoniaste zapalenie jelita grubego to choroba spowodowana przez bakterię - Clostridium difficile. Jako jedna z wielu bakterii, może ona bytować w przewodzie pokarmowym, nie dając przy tym żadnych objawów. Jej obecność stwierdzana jest we florze jelita grubego u ok. 1-4% zdrowych ludzi oraz u około 50% dzieci w ciągu pierwszego roku życia.

Aby doszło do rozwoju choroby, niezbędne jest skolonizowanie śluzówki jelita grubego przez C.difficile. Następuje to w wyniku antybiotykoterapii, która poprzez swoje działanie, zabija większość naturalnej flory bakteryjnej przewodu pokarmowego. W ten sposób tworzą się puste miejsce, które zostają następnie wypełnione przez szczepy bakterii oporne na działanie leku.

Zobacz też: Jak zdiagnozować raka jelita grubego?

Co predysponuje do wystąpienia choroby?

Antybiotyki, predysponujące do rozwoju rzekomobłoniastego zapalenia jelita grubego to: klindamycyna, aminopenicylina oraz cefalospory. Z tego powodu choroba nazywana jest również poantybiotykowym zapaleniem jelit! Mechanizm powstania objawów w tej chorobie, wskutek aktywności C.difficile, polega na nadmiernym wydzielaniu elektrolitów do światła przewodu pokarmowego oraz uszkodzeniu śluzówki jelit. Biegunka, gorączka oraz kurczowe bóle brzucha, wobec faktu wcześniejszego stosowania jednego z wymienionych antybiotyków, są charakterystycznymi objawami dla rzekomobłoniastego zapalenia jelita grubego.

Jak przebiega diagnostyka?

Aby potwierdzić podejrzenia, oparte o obraz choroby, należy wykonać posiew stolca, który pozwala na wyhodowanie bakterii oraz stwierdzenie obecności charakterystycznych tosksyn.

Jak leczyć?

Zalecenia dotyczące leczenia zakażeń C.difficile zależą od stanu zdrowia chorego. W poważnych przypadkach należy zastosować leczenie ...antybiotykiem! Lekiem z wyboru jest metronidazol, który wykazuje działanie wobec C.difficile. W większości przypadków wystarczające jest jednak leczenie objawowe polegające na odpowiednim nawodnieniu chorego!

Zobacz też: Czerwonka bakteryjna - co to za choroba?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA