Mechanizm rozwoju alergii na leki
Smarujesz, połykasz lub wdychasz lek, który daje działania niepożądane? Pamiętaj, że jedynie te, które zachodzą przy udziale układu immunologicznego nazywamy alergią. Niektóre leki mają większe ryzyko rozwoju uczulenia. Związane jest to z ich budową.
Dawka leku i częstotliwość przyjmowania ma duży wpływ na stopień nasilenia alergii. Objawy jednak w każdym przypadku nie są przyjemne, mogą być bardzo różne i należy skonsultować je z lekarzem. Zazwyczaj pojawiają się one po kilku dniach lub tygodniach od pierwszej dawki leku.
Przeczytaj: Co zrobić w przypadku alergii na leki?
Objaw wypisany na skórze
Wśród objawów skórnych, wyróżniamy kilka typów wysypek. Najczęściej występuje pokrzywka- drobne, swędzące krostki, które występować mogą w różnych częściach ciała. Obrzęk naczynioruchowy składa się z zaczerwienionych, swędzących i uniesionych zmian nieregularnego kształtu. Erythema multiforme to czerwone, uniesione i swędzące krostki, które mogą być otoczone obwódkami. Może im towarzyszyć opuchnięcie języka i twarzy.
Boli, zmienia się
Do ogólnoustrojowych zaburzeń należą gorączka, bóle mięśni i stawów oraz powiększenie węzłów chłonnych. Pojawić się może również zapalenie nerek. Każdy z tych objawów, jeśli jest podejrzenie reakcji alergicznej, wymaga konsultacji lekarskiej.
Polecamy: Jak objawia się alergia na leki przeciwzapalne?
Najpoważniejszy objaw
Najcięższą postacią alergii na leki jest wstrząs anafilaktyczny- w tym przypadku niezbędna jest terapia na oddziale intensywnej opieki medycznej. Duszność, słyszalne świsty przy oddychaniu, spadek ciśnienia tętniczego krwi, szybkie bicie serca oraz opuchnięcie języka i ust to niektóre z objawów. Większość reakcji anafilaktycznych pojawia się w pierwszych godzinach po przyjęciu dawki leku, najczęściej w przeciągu pierwszych minut lub nawet sekund. Niezmiernie ważna jest więc szybka reakcja osób obserwujących chorego.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!