Jak organizm odpowiada na zażycie leku?

Żaden lek nie jest pozbawiony wad/ fot. fotolia
W dobie swobodnego i praktycznie nieograniczonego dostępu do leków firmy farmaceutyczne ciągle udowadniają nam jak ich nowe pomysły terapeutyczne są skuteczne i bezpieczne. Niestety czasem mimo najlepszych chęci dochodzi do niekorzystnej odpowiedzi ustroju na dany składnik.
/ 23.05.2011 16:04
Żaden lek nie jest pozbawiony wad/ fot. fotolia

Dzieje się to za pomocą ogólnie znanej reakcji immunologicznej

Następnym razem gdy Twój organizm napotka alergizujący lek, zwiąże się on ze specyficznymi przeciwciałami klasy IgE zlokalizowanymi na mastocytach. Spowoduje to degranulację, czyli uwolnienie z komórki pęcherzyków zawierających mediatory stanu zapalnego. Rozwój objawów zależy od tego ile substancji zostanie wydzielonych i jak szybko rozprzestrzenią się po organizmie.

Przeczytaj: Co zrobić w przypadku alergii na leki?

Miejscowa odpowiedź organizmu

Najczęstszym objawem związanym z alergią na leki są reakcje skórne. Charakterystyczne zmiany to pokrzywki, które wyglądają jak czerwone plamy lub bąbelki i które są niezmiernie swędzące (działanie histaminy). Tworzący się na skórze obrzęk może dotyczyć również błon śluzowych i jest szczególnie niebezpieczny gdy zajmie język czy krtań. Obok typowej reakcji pokrzywkowej mogą pojawiać się również inne. Dlatego właśnie jeśli zauważysz u siebie niepokojącą wysypkę podczas zażywania leku, koniecznie skonsultuj się ze swoim lekarzem. Ta grupa reakcji dotyczy niektórych antybiotyków czy leków przeciwzapalnych.

Nos, oczy, drogi oddechowe

Oprócz skóry, objawy alergii często dotyczą dróg oddechowych. Pojawia się kaszel, duszność oraz świszczący oddech. Przejrzysty katar i kichanie bywają nierozłącznym kompanem terapii. Wystąpić może nawet groźny napad astmy oskrzelowej. Zajęte bywają również oczy - zaczerwienienie i łzawienie pojawia się zazwyczaj po lekach okulistycznych.

Polecamy: Jakie objawy towarzyszą alergii na leki?

W laboratorium

Alergia na leki może objawiać się również zmianami w obrazie krwi. Zmniejszenie ilości krwinek białych, czerwonych oraz płytek jest może mieć również podłoże immunologiczne. Dlatego właśnie w terapii niektórymi lekami stosuje się monitorowanie tych parametrów, szczególnie u osób predysponowanych rozwojowi alergii.

Objawy ogólnoustrojowe

Gorączka polekowa rozpoczyna się po kilku dniach od rozpoczęcia stosowania leku. Występować może wspólnie z bólami stawów i wysypką.

Wstrząs anafilaktyczny natomiast jest terminem określającym bardzo szybkie i gwałtowne pojawienie się objawów, które mogą zagrażać życiu. Rozszerzenie naczyń powoduje spadek ciśnienia tętniczego, a przez to zmniejszenie ukrwienia narządów, w tym mózgu i serca. W zależności od stanu, pacjent może być blady lub czerwony, spocony lub suchy, splątany, zdenerwowany lub nieprzytomny.

Wstrząs może pojawić się po lekach podawanych w szpitalu, jak po środkach cieniujących, ale także nawet po paracetamolu. Twoja reakcja powinna polegać na wezwaniu pogotowia i jeśli chory ma przy sobie odpowiednie leki, których jesteś pewien (adrenalina) na podaniu ich.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA