Jakie są powikłania nieleczonej celiakii?

Bulimia to inaczej żarłoczność psychiczna. Występuje 6 razy częściej niż anoreksja /fot. Fotolia fot. Fotolia
Celiakia to poważna choroba immunologiczna, nieleczona może doprowadzić do bardzo poważnych powikłań, takich jak osteoporoza, anemia, depresja czy nowotwór. Jakie objawy i powikłania może powodować celiakia? Co robić, by chronić zdrowie przed powikłaniami celiakii?
/ 17.04.2012 12:22
Bulimia to inaczej żarłoczność psychiczna. Występuje 6 razy częściej niż anoreksja /fot. Fotolia fot. Fotolia

Czym jest celiakia?

Celiakia to choroba immunologiczna, nazywana także chorobą trzewną. Charakteryzuje się nietolerancją glutenu, czyli białka zapasowego znajdującego się przede wszystkim w zbożach (na przykład pszenicy, życie czy jęczmieniu). Działanie glutenu doprowadza do zniszczenia kosmyków jelita cienkiego. Ze względu na stopień wykrywalności dzielimy celiakię na trzy rodzaje:

  • pełnoobjawowa (jawna, klasyczna) – jej objawy charakteryzują się bólami brzucha, wymiotami, utratą masy ciała;
  • skąpoobjawowa (ubogoobjawowa lub nawet bezobjawowa) – najczęściej występujące objawy to niedokrwistość, podwyższony poziom cholesterolu, ciągłe zmęczenie, bóle głowy, depresja;
  • ukryta (latentna, utajona) – powoduje bóle kostne, zapalenie jamy ustnej, utratę masy ciała.

Polecamy: Z którymi chorobami można pomylić celiakię?

Powikłania celiakii

Nieleczona celiakia może doprowadzić przede wszystkim do uszkodzenia i upośledzenia układu pokarmowego, ale może również zaatakować niemal każdy układ naszego organizmu. Do najczęstszych powikłań związanych z celiakią zaliczamy:

- zaburzenia wchłaniania wapnia

  • W przypadku nieleczonej celiakii może dochodzić do różnego rodzaju zmian kostnych, w tym osteoporozy, która prowadzi do zwiększonej łamliwości kości.
  • U małych dzieci może natomiast dochodzić do niedoborów masy ciała.

- zaburzenia układu pokarmowego

  • Powikłania nieleczonej celiakii doprowadzają do powstania raka gardła, jelita cienkiego, chłoniaka jelita cienkiego, schorzenia wątroby, a także do zapalenia jelita czczego i krętego.

- zaburzenia układu moczowo-płciowego

  • Celiakia może doprowadzić do zaburzeń dojrzewania, przesunąć datę pierwszej miesiączki. Może także dochodzić do bezpłodności zarówno u kobiet jak u mężczyzn, poronień, przedwczesnych porodów, a także przedwczesnej menopauzy.

- zaburzenia psychiczne

  • U nieleczonych osób dochodzi do zespołów depresyjnych, występują także zmiany takie jak zmiany lękowe, drażliwość, apatia, czy obniżenie poczucia własnej wartości.

- zaburzenia neurologiczne

  • Ataksja – objawia się przede wszystkim zaburzeniami koordynacji kończyn górnych. Może także dochodzić do drżenia mięśni, a także zaburzeń mowy.

- zaburzenia układu krwiotwórczego

  • Niedokrwistość (anemia) z powodu niedoboru żelaza, może doprowadzić do powstania chłoniaka nieziarniczego.

Najważniejszym elementem leczenia celiakii jest stosowanie diety bezglutenowej. Zredukowanie przyjmowania glutenu w diecie osoby chorej  na celiakię chroni przed  rozwojem choroby i wszelkimi powikłaniami z nią związanymi.

Zobacz: Jak znaleźć produkty bezglutenowe?

Źródło: Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA