Nieleczona niedoczynność tarczycy przed ciążą może prowadzić do niepłodności/ fot. Fotolia

Jakie są przyczyny powiększenia ślinianek?

Najczęstsze choroby ślinianek to zapalenia, kamica i nowotwory. Wszystkie te stany mogą prowadzić do powiększenia gruczołów ślinowych. Jak objawia się każdy z nich?
/ 28.03.2018 11:31
Nieleczona niedoczynność tarczycy przed ciążą może prowadzić do niepłodności/ fot. Fotolia

Gdzie mamy ślinianki?

Ślinianki są gruczołami, których podstawowym zadaniem jest produkcja śliny. Każdy posiada dwie ślinianki przyuszne zlokalizowane symetrycznie po bokach twarzy do przodu od uszu. Oprócz nich na dnie jamy ustnej tuż pod błoną śluzową mieszczą się ślinianki podjęzykowe, zaś poniżej gałęzi żuchwy znajdują się ślinianki podżuchwowe. Każdy z gruczołów posiada przewód wyprowadzający, którego ujście znajduje się w jamie ustnej.

Gruczoł w stanie zapalnym

Zapalenie może mieć etiologię wirusową jak na przykład w nagminnym zapaleniu przyusznic, czyli śwince. Choroba powoduje bolesne powiększenie ślinianek przyusznych, czasem też pozostałych gruczołów ślinowych. Towarzyszu mu gorączka, ból głowy i ogólnie złe samopoczucie. Występuje głównie u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Zwykle ma łagodny przebieg, ale może też doprowadzić do poważnych powikłań. Dlatego też obowiązuje szczepienie dzieci przeciwko śwince. Zapalenie ślinianek może być spowodowane również przez inne wirusy. Zakażenie bakteryjne ślinianek występuje rzadko i zwykle dotyczy osób w podeszłym wieku, w złym stanie ogólnym, z obniżoną odpornością. Czynnikiem ryzyka jest też kamica i nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Dominującym objawem ostrego bakteryjnego zapalenia ślinianki jest bolesny obrzęk z zaczerwienienie skóry powyżej niej. Z przewodu wyprowadzającego ślinę wydobywa się treść ropna.

Przyczyną powiększenia ślinianek mogą być również zapalne choroby autoimmunologiczne, jak zespół Sjögrena. W chorobie tej typowo występuje uczucie suchości w jamie ustnej i oczu. Oprócz tego zajęte są często pozostałe narządy, między innymi stawy, płuca czy nerki.

Przeczytaj: Na co i kiedy chorują ślinianki?

Kamień na drodze

Powiększenie ślinianek może być związane z zatkaniem przewodu wyprowadzającego przez złóg. Kamica zwykle dotyczy ślinianki podżuchwowej i objawia się bólem, szczególnie podczas jedzenia. Niekiedy można wyczuć obecność dużych kamieni. W związku z kamicą może dochodzić do objawów zapalenia gruczołów ślinowych.

Nowotwory ślinianek

Nowotwory gruczołów ślinowych nie występują często. Zwykle są to nowotwory łagodne i dotyczą przyusznicy. Charakteryzują się tym, że rosną wolno nie powodując bólu. Guzy łagodne są kuliste, dobrze odgraniczone i przesuwalne względem otoczenia. Szybki wzrost guza, pojawienie się bólu i niedowład mięśni twarzy po stronie guza świadczy o jego zezłośliwieniu. Stosunkowo często złośliwy charakter mają nowotwory ślinianki podżuchwowej.

Polecamy: O nowotworach jamy ustnej...

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!